První adventní neděle je letos už v listopadu: Vyrobte si doma vánoční věnec ještě dnes

Vánoční věnec pověšený na zelených dveřích Canva

Zima a Vánoce nám už pomalu klepou na dveře, tak je přivítejte pěkným vánočním věncem. Máme pro vás pár tipů, jaké komponenty zvolit pro jeho výrobu a dekorování i jakou podobu mu dát. Bude letos vaším favoritem tradiční věnec z chvojí a přírodních ozdob, nebo modernější proutěný či barevný?

Přečtěte si také

Žitné pečivo zaplní žaludek více než to klasické, proto je velmi oblíbené u lidí, kteří chtějí jíst zdravě
Žitné pečivo zaplní žaludek více než to klasické, proto je velmi oblíbené u lidí, kteří chtějí jíst zdravě

Základ věnce tvoří korpus – jaký zvolit?

Pro výrobu věnce budete nejprve potřebovat základní korpus. Dá se koupit, nebo si jej můžete sami vlastnoručně vyrobit z dostupných materiálů. Nejčastěji se lze setkat s kruhy z polystyrenu nebo slámy (slaměný vám po odstrojení vydrží i na další roky).

Koupíte je v různých velikostech za pár korun (průměr 20 až 30 cm za cca 30 Kč) v květinářstvích, hobby marketech, výtvarných potřebách, někde i v galanteriích a samozřejmě na internetu. Jsou nejlepší pro zapichování dekorací s drátky nebo pro upevnění držáků na adventní svíčky.

Věnec ale můžete vyrobit také z pružnějších větviček (např. vrbového proutí), které spletete dohromady a upevníte drátkem či provázkem, nebo z lepenky (stačí nastříhat několik kruhů v požadovaném průměru a navrstvit je na sebe, aby byl základ věnce pěkně vysoký a dobře se zdobil). V neposlední řadě lze na výrobu korpusu zužitkovat staré plovací nudle na bazén či do vody z léta.

Žena vyrábí vánoční věnec Ilona Kozhevnikova / Shutterstock.com

Jaké dekorace a ozdoby na věnec vybrat?

  • přírodniny – sušené citrusy, koření (skořici, badyán), skořápky ořechů, šišky, klacíky, šípky, plody cesmíny apod.
  • nazdobené, upečené perníčky (lze použít i umělé z moduritu nebo fimo hmoty)
  • malé barevné baňky, umělé vánoční květiny a další vánoční ozdoby
  • ozdoby vyrobené z filcu, barevné bambulky a papírové dekorace
  • mašličky či stuhy
  • sníh ve spreji – tím lze dozdobit šišky, chvojí a další přírodní i umělé dekorace

Některé ozdoby jsou přímo určené na výrobu věnců a jsou opatřeny drátkem pro zapichování. Ty ostatní připevňujte pomocí tavné pistole, lepidla nebo drátků.

Odpočítejte si čas do Vánoc – a hezky poctivě

Nákupní tip: Širokou nabídku drobných vánočních dekorací a ozdob vhodných na výrobu vánočních věnců najdete i v hobby marketech. Vánoční zboží lze i objednat a nechat si doručit domů z jejich e-shopů, které provozuje například Obi, Hornbach, Mountfield nebo Unihobby. Dekorace najdete i v nabídce řady dalších internetových obchodů.

4 tipy na podobu vánočních věnců

Klasický věnec z chvojí

Korpus postupně nahusto obmotávejte větvičkami chvojí, které průběžně upevňujte vazačským drátkem. Větvičky můžete uhladit, nebo nechat trochu odstávat pro košatý vzhled. K výrobě se nejlépe hodí chvojí z jedle, borovice nebo tisu, které tak rychle neopadají. Použít ovšem jdou i listy cesmíny, buxusu nebo mahónie. Dobře vypadá, pokud jehličnany a listnaté rostliny různě nakombinujete.

Věnec z šišek

Pokud jako dominantní prvek věnce zvolíte šišky (nejlepší tvar mají borovicové, ale pěkný věnec vytvoří i smrkové nebo drobné modřínové), můžete je upevnit na korpus, nebo je dokola poslepovat k sobě pomocí tavné pistole a vytvořit tak věnec čistě přírodní.

Originální dekorace přinese ducha Vánoc

Věnec z klacíků

Nachystejte si spoustu kratších očištěných klacíků, které postupně skládejte přes sebe do kruhu a slepujte. Věnec by měl mít alespoň 5 pater, aby vám držel pohromadě. Klacíky lze ponechat v přírodní podobě, nebo je natřít – například minimalistickou šedou či bílou barvou.

Barevný věnec bez zeleně

Nezelené věnce bez chvojí jsou trendem posledních let. Věnec můžete poskládat pouze z přírodních i umělých dekorací, které upevníte podle vlastní fantazie na polystyrenový, slaměný či proutěný korpus. Barevným kombinacím se rozhodně meze nekladou.