Internetoví podvodníci oprášili starou fintu: Lákají na boty a oblečení od Adidas přes WhatsApp

Podvody přes WhatsApp jsou už léta známé Webster2703 / Pixabay

Kyberzločinci se příliš netrápí inovacemi, alespoň co se formy a znění podvodných zpráv týče. A přesto jim na lep stále skáče spousta lidí. Tentokrát to opět zkouší s obuví a tričky od značky Adidas. Nenechte se napálit!

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Starý dobrý podvod, na který znovu naletí spousta lidí

Když něco funguje, proč to měnit? To si zřejmě řekl i gang internetových podvodníků, kteří se z důvěřivých lidí snaží vylákat citlivé osobní údaje, které následně zneužijí. Opět. Změnili přitom pouze pár čísel.

Stejný model totiž kyberzločinci použili už v roce 2018, tenkrát ale zpráva zněla takto: „Adidas rozdává 5000 svobodných párů obuvi k oslavě svého 93. výročí.“

O něco lepší, avšak stále hodně špatný „češtin“

Zpráva, která tentokrát po WhatsApp koluje zní následovně: „Adidas rozdává 3000 párů bot a trička zdarma na oslavu svého 95. výročí svého založení, obuvi zdarma: /následuje link/ Užijte si a děkuji později."

Zpráva vypadá na první pohled docela důvěryhodně. Konec konců se vám v ní zobrazí logo Adidas, a i link začíná na „adidas.com“ – poté nicméně následuje „-great.com“, a to už podvodem zavání.

Na druhý pohled jde vidět velice špatný překlad do češtiny, což ale nemusí být pro některé lidi či děti důvodem, proč takovému sdělení nedůvěřovat. Zvláště když jim přijde od přátel.

Nabídka na škodlivém linku, který přijde přes zprávu na WhatsApp Avast

Abyste vyhráli, musíte na podvod nalákat dalších 20 přátel

Abyste vyhráli, stačí odpovědět na několik málo jednoduchých otázek. A následuje ještě jedna zanedbatelná podmínka – rozeslat danou zprávu dalším 20 lidem. Což by však neměl být žádný problém, vzhledem k tomu, kolik kontaktů v mobilním telefonu všichni máme.

Tyto zprávy také mnohdy z klientů tahají údaje k jejich platební kartě, což by žádný poctivý provozovatel soutěže po soutěžících nepožadoval.

Po odeslání linku dalším kontaktům je návštěvník přesměrován na další stránku Avast

Ne, Adidas žádnou takovou soutěž opravdu nepořádá

Zpráva by vás ale měla zarazit hned svým sdělením. Cožpak by nějaká firma jen tak z plezíru či při příležitosti svého údajného výročí rozdávala tolik věcí zdarma? 3 000 párů bot a 1 800 triček je skutečně velké množství. A třebaže je Adidas velkou společností, o jeho nabídku skutečně nejde.

Ať už si návštěvník vybere jakoukoliv nabídku produktu „zdarma“, bude přesměrován na další stránku se zadáváním svých údajů Avast

Neklikejte bezhlavě na odkazy a vše si ověřujte na oficiálním webu

V případě, že byste se chtěli někdy obdobné hry účastnit, vždy si ověřte na oficiálních webových stránkách, zda daná soutěž skutečně probíhá. Buďte vždy kritičtí a skeptičtí a hledejte si dostatek věrohodných informací – ale ideálně se snad ani obdobných akcí neúčastněte.

Nejen v tomto případě vás totiž vyjde o dost levněji, když si Adidas boty či jiné produkty raději koupíte v normálním obchodě. Pro inspiraci například navštivte přehled jeho slev na Kupi.cz

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz