Dnes jsme přešli na zimní čas – i přesto, že se Evropská unie dohodla na ukončení střídání času

V neděli je přechod na zimní čas i přesto, že se Evropská unie dohodla na ukončení střídání času Canva

Už dnes v noci se změnil čas. A pro většinu z nás to je dobrá zpráva, jelikož jsme si o hodinu déle přispali. Kdy přesně se přechod z letního času na zimní a naopak odehrává, ale spousta lidí neví – a zpravidla to zjistí až v daný den či ráno po posunu hodin. Ačkoliv se však Evropská unie dohodla na ukončení střídání času, změny se v dohledné době nejspíš ještě nedočkáme.

Přečtěte si také

Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění
Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění

V neděli 25. října se nařizují hodinky o hodinu zpět ze 3:00 na 2:00. Ministerstvo dopravy původně avizovalo, že se jedná o jednu z posledních změn času. Nově nicméně potvrdilo, že se příští rok střídání rušit nebude.

Kvůli koronavirovým opatřením totiž nejspíše nebude dostatek prostoru o této záležitosti rozhodnout. „Je otázkou, jestli se toto téma vůbec vrátí na jednací stůl, kde se teď řeší spíše současné problémy," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Bude platit jednotný letní, nebo zimní čas?

Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, který čas oficiálně ministerstvo dopravy preferuje. Jednotlivé členské státy EU totiž měly evropským orgánům oznámit, který čas samy upřednostňují. Termín pro tento krok byl 1. dubna letošního roku – mnoho zemí, včetně té naší, tak nicméně neučinilo.

Kdy bude změna času v roce 2021 a 2022 Kupi.cz

Mnoho lidí nemá střídání času příliš v oblibě a obdobně na tom jsou i odborníci. Ti se v případě jeho zrušení přiklánějí spíše k zachování času standardního, který má na organismus méně negativních dopadů. Do karet času letnímu nicméně nahrává pozdější západ slunce, což by značná část obyvatel ocenila.

Skvělý dárek nejen pro sportovce?

Hodiny a hodinky – jak je dělíme?

I v dnešní době chytrých telefonů, počítačů a tabletů si stále drtivá většina lidí nedovede představit život bez hodinek a hodin. Ať už patříte mezi ty, kterým „jen“ ukazují čas, nebo je máte jako módní či bytový doplněk, určitě nám dáte za pravdu, že znáte jen hrst lidí, kteří by čas neměřili doma na stěně nebo zápěstí ruky.

  • Analogové hodiny a hodinky (náramkové, kapesní)

Hodinky a hodiny, které zobrazují čas pomocí hodinové, minutové a případně vteřinové ručičky.

  • Digitální hodiny a hodinky

Čas je zobrazen číslicemi, což je umožněno díky technologii tekutých krystalů, lépe známé coby LCD.

  • Binární hodinky

Tyto hodinky zobrazují čas pomocí binárního kódu, což je číselná soustava mocnin čísla 2. Abyste získali výsledný čas, musíte hodnoty binárního kódu sečíst. Nejlepší k pochopení celého systému je nicméně nastudovat návod na internetu či přímo přiložený u přístroje.

Tip: V obchodech se dají sehnat nalepovací hodiny a zeď

  • Hodinky kombinované 

Hodinky zobrazující čas ručičkami a zároveň číslicemi na displeji. 

  • Nástěnné a stojací (sloupové) hodiny 

Jedná se o klasické hodiny různých tvarů a designů, které se osazují mechanickými strojky.

Tip: Stylové hodiny do bytu můžete pořídit v prodejnách s nábytkem, které je velmi často mívají v letákových akcích

Hodiny do bytu v akci

  • Kukačkové hodiny 

Kukačky, jak tyto hodiny nazýváme, známe hlavně z chalup našich babiček. Vyrábějí se již několik generací a stále se těší velké oblibě u majitelů stylových chat. 

Náš výčet ani zdaleka nekončí, na trhu je totiž i nespočet dalších speciálních hodin – jmenujme například ty pro slepce, šachisty, potápěče, s projekcí času, a dokonce i se zpětným chodem.