Průzkum ukázal, že kuřáky neodradí jakékoli zdražování cigaret

57 % kuřáků kouří krabičkové cigarety denně Unsplash

Téměř polovina českých kuřáků se shoduje, že by je žádná částka nedonutila přestat kouřit. 45 % by pak za krabičku nezaplatilo více než 250 Kč. Alespoň to říká průzkum ze srpna letošního roku, který provedla agentura Nielsen Admosphere mezi Čechy staršími 15 let s přístupem k internetu. Celkově kouří zhruba třetina Čechů, z toho dvě třetiny si zapálí každý den.

Přečtěte si také

9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku
9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku

Předstihne IQOS doutníky?

Vedle klasických cigaret stále stoupá obliba elektronických verzí typu IQOS, které ale zatím nedosahují popularity balených cigaret nebo doutníků.

Mezi značky, které Češi nejčastěji kupují, patří L&M, Camel nebo Winston. U baleného tabáku pak P&S, West nebo Camel. Neobvyklé není ani zařízení na zahřívání tabáku.

Nejoblíbenější značkou krabičkových cigaret je Camel

Průměrně si český kuřák zapálí 12 krabičkových cigaret denně, přičemž jejich spotřeba stoupá s věkem respondentů.

  • Nejoblíbenější značkou mladších kuřáků je Camel, který preferuje 22 % dotázaných. Zde si můžeme všimnout poměrně výrazného genderového rozdílu – v oblibě je mají hlavně muži. U cigaret L&M naopak zůstává poměr mužů a žen velmi vyrovnaný.
  • Starší ročníky (nad 45 let) preferují Viceroy, P&S nebo Vinston.
Český kuřák si průměrně zapálí 12 cigaret denně Unsplash

E-cigaretám vévodí IQOS

V případě elektronických cigaret vede IQOS, na druhém a třetím místě jsou pak e-cigarety Joyetech a SMOK, zbytek respondentů preferuje jiné méně známé značky. U nahřívaného tabáku také vede IQOS, další značky, například Glo, kouří pouze minimum respondentů.

A proč vlastně Češi kouří?

Více než polovinu účastníků průzkumu kouření uklidňuje. 50 % z nich kouří ze zvyku a 45 % kuřáků si nejčastěji zapálí ke kávě. S alkoholem mají kouření spojení hlavně mladí lidé mezi 18–34.

39 % dotázaných pak jednoduše nedokáže s tímto zlozvykem skončit – většinou se jedná o starší generaci a lidi se základním nebo středním vzděláním. 69 % kuřáků se alespoň jednou snažilo přestat, nejčastěji ve věku mezi 35–44 lety, zbytek se o to nikdy nepokoušel.

Zdražování by odradilo necelou třetinu kuřáků

Jen 28 % lidí by v případě zdražení spotřebu cigaret omezilo, ale ne nijak výrazně. K zásadnímu omezení kouření by z finančních důvodů přistoupilo pouze 12 % respondentů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz