Průzkum ukázal, že kuřáky neodradí jakékoli zdražování cigaret

57 % kuřáků kouří krabičkové cigarety denně Unsplash

Téměř polovina českých kuřáků se shoduje, že by je žádná částka nedonutila přestat kouřit. 45 % by pak za krabičku nezaplatilo více než 250 Kč. Alespoň to říká průzkum ze srpna letošního roku, který provedla agentura Nielsen Admosphere mezi Čechy staršími 15 let s přístupem k internetu. Celkově kouří zhruba třetina Čechů, z toho dvě třetiny si zapálí každý den.

Přečtěte si také

Prodej aut na benzínový či dieselový pohon bude v EU možná od roku 2035 zcela zakázán
Prodej aut na benzínový či dieselový pohon bude v EU možná od roku 2035 zcela zakázán

Předstihne IQOS doutníky?

Vedle klasických cigaret stále stoupá obliba elektronických verzí typu IQOS, které ale zatím nedosahují popularity balených cigaret nebo doutníků.

Mezi značky, které Češi nejčastěji kupují, patří L&M, Camel nebo Winston. U baleného tabáku pak P&S, West nebo Camel. Neobvyklé není ani zařízení na zahřívání tabáku.

Nejoblíbenější značkou krabičkových cigaret je Camel

Průměrně si český kuřák zapálí 12 krabičkových cigaret denně, přičemž jejich spotřeba stoupá s věkem respondentů.

  • Nejoblíbenější značkou mladších kuřáků je Camel, který preferuje 22 % dotázaných. Zde si můžeme všimnout poměrně výrazného genderového rozdílu – v oblibě je mají hlavně muži. U cigaret L&M naopak zůstává poměr mužů a žen velmi vyrovnaný.
  • Starší ročníky (nad 45 let) preferují Viceroy, P&S nebo Vinston.
Český kuřák si průměrně zapálí 12 cigaret denně Unsplash

E-cigaretám vévodí IQOS

V případě elektronických cigaret vede IQOS, na druhém a třetím místě jsou pak e-cigarety Joyetech a SMOK, zbytek respondentů preferuje jiné méně známé značky. U nahřívaného tabáku také vede IQOS, další značky, například Glo, kouří pouze minimum respondentů.

A proč vlastně Češi kouří?

Více než polovinu účastníků průzkumu kouření uklidňuje. 50 % z nich kouří ze zvyku a 45 % kuřáků si nejčastěji zapálí ke kávě. S alkoholem mají kouření spojení hlavně mladí lidé mezi 18–34.

39 % dotázaných pak jednoduše nedokáže s tímto zlozvykem skončit – většinou se jedná o starší generaci a lidi se základním nebo středním vzděláním. 69 % kuřáků se alespoň jednou snažilo přestat, nejčastěji ve věku mezi 35–44 lety, zbytek se o to nikdy nepokoušel.

Zdražování by odradilo necelou třetinu kuřáků

Jen 28 % lidí by v případě zdražení spotřebu cigaret omezilo, ale ne nijak výrazně. K zásadnímu omezení kouření by z finančních důvodů přistoupilo pouze 12 % respondentů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz