Test čističů: Jak a čím rychle a šetrně odstranit odolnou mastnotu v kuchyni

Které čisticí prostředky si poradí i s odolnou mastnotou? Michael Tavrionov / Pixabay

Uklidit po vaření je jedna věc. Ta jednodušší. To jde totiž snadno. Horší to je ale v případech, kdy se rozhodnete vzít kuchyň, jak se říká, od podlahy. To už je potřeba sáhnout po těžším kalibru, než je jen obyčejná voda s kapkou saponátu. Jaké výrobky vás při potírání odolné mastnoty rozhodně nezklamou?

Přečtěte si také

COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice
COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice

Tuk je pěkný prevít

A obzvláště pak ten zaschlý a navrstvený, co rád parazituje v kuchyni. Najít ho můžete všude, nicméně nejraději se schovává tam, kde není moc na očích. Jeho nejoblíbenějším místem je tak bezesporu digestoř. Také se vždycky tak zděsíte, když se zespodu podíváte na její filtr? Vyčistit se ovšem musí – co vám tedy pomůže?

Na odolnou mastnotu jsou babské rady krátké

Babské rady obvykle na moderní, silné znečištění zdaleka nestačí. A na scénu tak mnohdy musí přijít chemické čisticí prostředky. Zorientovat se v obchodě ovšem není vůbec jednoduché. Všechny čisticí přípravky do kuchyně totiž slibují, že vás účinně zbaví mastnoty, jen některé ale vyčnívají.

Které z nich to jsou, však zpravidla v obchodě nepoznáte – všechny etikety se tváří stejně a z přehršle značek, typů a druhů jde hlava kolem. Abychom vám tedy pomohli se v čisticích výrobcích zorientovat, podrobili jsme testu hned tři z nich, které naleznete ve většině drogerií.

Jedlá soda je mocná, ale ne všemocná Evita Ochel / Pixabay

Sanytol v testu překvapivě příliš nezazářil

Výsledky dezinfekčního čističe na kuchyně Sanytol jsou poměrně zajímavé. Třebaže byl tento přípravek během první vlny koronaviru v obchodech silně nedostatkovým zbožím, v nezávislém testu se, co se odstraňování mastnoty týče, příliš nevytáhl.

Jeho finální hodnocení je „uspokojivě“, tedy 58 %. Moc se nepředvedl v čištění mastných nečistot, zapečeného mléka či zaschlého žloutku. V čem ale vynikal, byl vodní kámen – v této kategorii obdržel velmi dobré hodnocení, a lze ho tak v tomto ohledu doporučit.

Vyzkoušejte si ho sami – a levněji

Německá a česká kvalita je srovnatelná, i když…

Nejlépe v testu dopadl Cillit Bang se slovním hodnocením „dobře“ (79 % získal německý Cillit Bang a 78 % český). Velmi dobře si totiž dokázal poradit jak s již zmíněným vodním kamenem, tak i s problematickými mastnými nečistotami.

Dvojice výrobků však při testování vykazovala drobné rozdíly – zatímco německá verze produktu dovedla snadněji odstranit zapečené mléko (v tomto ohledu byla hodnocena coby „uspokojivá“), ta česká si lépe poradila s kuchyňskými usazeninami. V otázce zaschlého žloutku se pak oběma výrobkům vedlo srovnatelně době.

Tak tohle je síla! Jak by si asi s takovými nečistotami dokázaly poradit tyhle čisticí prostředky? MichaelGaida / Pixabay

Za pár korun hodně muziky

Velkým překvapením v testu byl ale čisticí přípravek doslova za pár kaček – W5 Power Cleaner, který prodává pod svou značkou řetězec Lidl. Tento čistič stojí v běžné ceně zhruba 35 Kč, i přesto však dokázal v hodnocení strčit do kapsy i výrazně dražší výrobky – a přitom mu stačilo dosáhnout pouze hodnocení 70 %, tedy „dobře“.

Velmi účinně si W5 dokázal poradit s mastnými nečistotami, dobře pak se zapečeným mlékem a vodním kamenem. Na čem ovšem pokulhával, byly kuchyňské usazeniny, se kterými si dokázal poradit „uspokojivě“ a se zaschlým žloutkem jen „dostatečně“.

Zkuste i další užitečné pomocníky z této řady

Jak to máte vy?

A čím čistíte odolné mastné usazeniny vy? Máte svůj osvědčený babský recept, nebo nedáte dopustit na některý z čisticích prostředků z drogerie? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz