Existenční problémy rodin: Čechům se snižují příjmy, potraviny jsou přitom dražší než loni

Ceny potravin neustále rostou Canva

Podle ekonomů je růst cen potravin v České republice rychlejší než v ostatních zemích EU. Ve většině českých domácností je již delší dobu znatelný pokles příjmů kvůli koronavirové krizi, ceny však stále rostou. Podle Českého statistického úřadu meziročně zdražilo nejvíce ovoce, maso, cigarety ale také alkohol.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Podle námi oslovených ekonomů se růst cen v Česku vyvíjí mnohem rychleji než v ostatních státech Evropské unie. Českým domácnostem se ovšem kvůli koronavirové krizi snižují příjmy, což se v kombinaci s vysokými cenami v obchodech velmi negativně dotýká životů mnoha našich občanů. 

Olej a obilí dráž, rýži levněji

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vydala minulý týden prohlášení, ve kterém upozorňuje, že již čtvrtý měsíc se zvyšují světové ceny potravin. Více si připlatíme především za obiloviny a rostlinné oleje. „Za růstem je vyšší cena pšenice, ke které přispěla obrovská obchodní aktivita kvůli obavám z vyhlídek produkce na jižní polokouli a suchých podmínek, které ovlivňovaly výsevy po celé Evropě,“ informuje v tiskové zprávě FAO. Cena se zvýšila také u kukuřice, čiroku a ječmene.

Naopak levněji se podle organizace prodává rýže, potažmo vepřové – za tím stojí rozhodnutí Číny zakázat kvůli africkému moru prasat u našich sousedů dovoz tohoto druhu masa z Německa. Také průměrná cena cukru klesla o 2,6 % a podle odborníků se dá předpokládat, že jej bude v příštím roce nadbytek. 

Na prohlášení reagoval i Český statistický úřad (ČSÚ). „Meziročně zdražilo zejména ovoce, cigarety, maso či alkohol,“ uvedl úřad ve své tiskové zprávě.

Ceny potravin neustále rostou Anna Shvets / Pexels

Zdražování základních potravin má velmi negativní dopad na lidi bez úspor, kteří pracují v odvětvích, které proti-koronavirová opatření nejvíce zasáhla – typicky jde o cestovní ruch, hoteliérství, restauratérství, kulturu či sport. Právě tito lidé se se dostávají do složitých životních situací a bez pomoci rodiny, obce nebo státu mohou i přijít o střechu nad hlavou a skončit na ulici.

S naším hlídačem akcí vyjdete s penězi hravě

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Skupiny na sociálních sítích: Samoživitelky si radí, jak vyjít s financemi

Nedostatek peněz trápí zejména samoživitelky, kterým koronavir zmenšil už tak mnohdy nízký rozpočet. „Holky, takovej dotaz kolik máte měsíčně na jídlo a drogerii?,“ ptá se ve facebookové skupině (která má bezmála 8 tisíc členů) Levná jídla aneb Když vaří samoživitelka uživatelka ostatních diskutujících. A z komentářů pod postem můžete vyčíst, že některé domácnosti musí běžně vycházet s částkou 2 000 Kč na měsíc za jídlo a drogerii.

„Na jídlo a drogerii pro mne a dceru mám 2 000 korun a nemyslím si, že strádáme. Není těžké nakupovat levně kvalitní suroviny, když víte kam jít, ale ne každý má tu možnost,“ píše do komentářů pod příspěvek mladá maminka. A v podobné finanční tísni se kvůli opatřením zavírajícím různé služby ocitla velká část českých domácností.

Tip: Stáhněte si do mobilu nebo tabletu aplikaci Kupi.cz. Chytrá aplikace pohlídá akce na vaše oblíbené položky, a navíc si v ní můžete předem sestavit nákupní seznam, v němž hned vidíte, kolik vás nákup bude stát. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz