Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?

Výběr masek je v obchodech skutečně pestrý Alžběta Šírková

31. říjen je neodmyslitelně spjatý s oslavami svátku Halloween, jehož tradice pochází z anglicky mluvících zemí. Oblibu si získal i u nás a směle tak konkuruje svátku Všech svatých a Dušičkám – Památce zesnulých, kterou si připomínáme 2. listopadu.

Přečtěte si také

Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany
Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany

Dýně, kam se podíváš

Hlavním symbolem halloweenských oslav je vyřezávaná dýně se svíčkou sloužící jako lucerna pro koledníky či coby výzdoba domova. Pokud jste kreativní a zruční, zvládnete si ji snadno připravit sami.

Potřebujete pouze dýni, jejíž sezóna je v plném proudu, černou fixu na nákres očí a rtů a nůž. Nejlépe se vám bude vyřezávat mexická dýně, která je dostatečně veliká. Vedle ale nešlápnete ani s dýní Hokkaidó. 

Krásná dekorace či chutná polévka v akci?

Pokud jste příznivci trvanlivější výzdoby, můžete v obchodech vybírat z keramických dýní s více či méně strašidelnými výrazy ve tváři. K dispozici jsou také skládací kousky z kartonu, při jejichž sestavování se zabaví celá rodina. A v regálech narazíte také na svíčky s motivy pavoučí sítě, netopýry či duchy, strašidelné lampiony nebo závěsné dekorace v podobě čarodějnického koštěte.

Ať je vaše výzdoba pořádně tematická!

Kostým je základ – užijte si maskovanou zábavu i se svými nejbližšími v pohodlí domova olia danilevich / Pexels

Bez kostýmu to nejde

Oslavy Halloweenu si můžete zpestřit i různými převleky a maskami. Tradičnímu koledování sice kvůli koronavirovým opatřením odzvonilo, tím spíše byste ale měli využít záminky ke zpestření této nelehké doby. Obchody nabízí širokou škálu masek a doplňků. Například v Kauflandu seženete nalepovací upíří zuby či barvy na obličej (včetně těch svítících) a nechybí ani umělá krev a dětské kostýmy upíra, čarodějnice a kostry.

Klasika, která nezklame

V Tescu zase seženete hotové masky na obličej pro děti i dospělé, například strašidelnou lebku nebo vlka. Mírnější je kočičí maska nebo maska bílého ducha.

Košík dobrot pro koledníky

Ačkoli si tento rok koledníci užijí oblečenou parádu jen v rodinnému kruhu, rozhodně budou čekat na halloweenskou nadílku. Širokou škálu sladkostí připravil pod svojí vlastní značkou Lidl – například polomáčené sušenky ve tvaru dýně a netopýra nebo čokoládové lízátko s podobiznou smrtky a čarodějnice na koštěti. Nechybí ani šťáva z červených hroznů, granátového jablka a rybízu krvavé barvy.

Na sladké dobroty narazíte i v dalších obchodech. Většina nabízí limitovanou edici Oreo sušenek s vanilkovou náplní, zdobené pavoučí sítí a bonbony „upíří zuby“. V nabídce ale nechybí ani halloweenské pečivo. Děti můžete překvapit perníkem s podobiznou dýně nebo halloweenskými donuty.

Perníkovou dýni mají v Tescu i v Bille Alžběta Šírková

Na své si ovšem přijdou i ti, kteří sladkému neholdují. Albert nabízí halloweenské burgery se strašidelným výrazem, Lidl zase pizzu halloween s rajčatovou omáčkou, sýrem cheddar a frankfurtskými párky nebo tříbarevné těstoviny ve tvarech pavouka, netopýra a dýně.

Potěší i strašidelně dobré chipsy

Památka zesnulých

Obchodníci však neopomíjí ani Památku zesnulých připadající na 2. listopad. Tato tradice se zrodila už v 10. století a dodnes je její význam stejný. Vzpomenout si v tento den na ty, co nás už opustili, a to návštěvou hrobu a rozsvícením svíčky či položením květin a věnců. Tento akt má zároveň symbolizovat i víru ve věčný život. Obchody proto na dušičkové období nabízí hřbitovní svíčky a umělé květiny za příznivé ceny.

Zanechte svým bližním krásnou vzpomínku

Dobře poslouží i náhrobní dekorace ze šišek a jehličí nebo v kombinaci s různými květinami. Chcete-li šetřit životní prostředí, poohlédněte se po živých květinách, jako je chryzantéma, která kvete na podzim, a proto se využívá zejména k dušičkové výzdobě hrobů.