Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?

Výběr masek je v obchodech skutečně pestrý Alžběta Šírková

31. říjen je neodmyslitelně spjatý s oslavami svátku Halloween, jehož tradice pochází z anglicky mluvících zemí. Oblibu si získal i u nás a směle tak konkuruje svátku Všech svatých a Dušičkám – Památce zesnulých, kterou si připomínáme 2. listopadu.

Přečtěte si také

Zákazníci stále častěji vyhledávají potraviny bez přidaného cukru
Zákazníci stále častěji vyhledávají potraviny bez přidaného cukru

Dýně, kam se podíváš

Hlavním symbolem halloweenských oslav je vyřezávaná dýně se svíčkou sloužící jako lucerna pro koledníky či coby výzdoba domova. Pokud jste kreativní a zruční, zvládnete si ji snadno připravit sami.

Potřebujete pouze dýni, jejíž sezóna je v plném proudu, černou fixu na nákres očí a rtů a nůž. Nejlépe se vám bude vyřezávat mexická dýně, která je dostatečně veliká. Vedle ale nešlápnete ani s dýní Hokkaidó. 

Krásná dekorace či chutná polévka v akci?

Pokud jste příznivci trvanlivější výzdoby, můžete v obchodech vybírat z keramických dýní s více či méně strašidelnými výrazy ve tváři. K dispozici jsou také skládací kousky z kartonu, při jejichž sestavování se zabaví celá rodina. A v regálech narazíte také na svíčky s motivy pavoučí sítě, netopýry či duchy, strašidelné lampiony nebo závěsné dekorace v podobě čarodějnického koštěte.

Ať je vaše výzdoba pořádně tematická!

Kostým je základ – užijte si maskovanou zábavu i se svými nejbližšími v pohodlí domova olia danilevich / Pexels

Bez kostýmu to nejde

Oslavy Halloweenu si můžete zpestřit i různými převleky a maskami. Tradičnímu koledování sice kvůli koronavirovým opatřením odzvonilo, tím spíše byste ale měli využít záminky ke zpestření této nelehké doby. Obchody nabízí širokou škálu masek a doplňků. Například v Kauflandu seženete nalepovací upíří zuby či barvy na obličej (včetně těch svítících) a nechybí ani umělá krev a dětské kostýmy upíra, čarodějnice a kostry.

Klasika, která nezklame

V Tescu zase seženete hotové masky na obličej pro děti i dospělé, například strašidelnou lebku nebo vlka. Mírnější je kočičí maska nebo maska bílého ducha.

Košík dobrot pro koledníky

Ačkoli si tento rok koledníci užijí oblečenou parádu jen v rodinnému kruhu, rozhodně budou čekat na halloweenskou nadílku. Širokou škálu sladkostí připravil pod svojí vlastní značkou Lidl – například polomáčené sušenky ve tvaru dýně a netopýra nebo čokoládové lízátko s podobiznou smrtky a čarodějnice na koštěti. Nechybí ani šťáva z červených hroznů, granátového jablka a rybízu krvavé barvy.

Na sladké dobroty narazíte i v dalších obchodech. Většina nabízí limitovanou edici Oreo sušenek s vanilkovou náplní, zdobené pavoučí sítí a bonbony „upíří zuby“. V nabídce ale nechybí ani halloweenské pečivo. Děti můžete překvapit perníkem s podobiznou dýně nebo halloweenskými donuty.

Perníkovou dýni mají v Tescu i v Bille Alžběta Šírková

Na své si ovšem přijdou i ti, kteří sladkému neholdují. Albert nabízí halloweenské burgery se strašidelným výrazem, Lidl zase pizzu halloween s rajčatovou omáčkou, sýrem cheddar a frankfurtskými párky nebo tříbarevné těstoviny ve tvarech pavouka, netopýra a dýně.

Potěší i strašidelně dobré chipsy

Památka zesnulých

Obchodníci však neopomíjí ani Památku zesnulých připadající na 2. listopad. Tato tradice se zrodila už v 10. století a dodnes je její význam stejný. Vzpomenout si v tento den na ty, co nás už opustili, a to návštěvou hrobu a rozsvícením svíčky či položením květin a věnců. Tento akt má zároveň symbolizovat i víru ve věčný život. Obchody proto na dušičkové období nabízí hřbitovní svíčky a umělé květiny za příznivé ceny.

Zanechte svým bližním krásnou vzpomínku

Dobře poslouží i náhrobní dekorace ze šišek a jehličí nebo v kombinaci s různými květinami. Chcete-li šetřit životní prostředí, poohlédněte se po živých květinách, jako je chryzantéma, která kvete na podzim, a proto se využívá zejména k dušičkové výzdobě hrobů. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz