Češi si oblíbili nakupování na internetu zadarmo, ale většinou netuší, jak funguje odložená platba

Už jste vyzkoušeli nakupovat s odloženou platbou? athree23 / Pixabay

Už jste si při svých internetových nákupech všimli, že můžete zaplatit později? Tedy až poté, co se rozhodnete, jestli si zboží necháte, anebo vrátíte zpět do internetového obchodu? Řeč je o odložené platbě, která právě takové nakupování umožňuje. Jak tento systém vlastně funguje?

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Bankovní služby se díky koronaviru zlepšují

Sektorem, ve kterém kvůli (anebo spíše díky) pandemii koronaviru došlo k výraznému pokroku, je bezesporu ten bankovní, respektive digitální bankovnictví.

Nejen, že počet běžných účtů založených online narůstá, ale roste také počet online otevřených spotřebitelských půjček. Dále pro spotřebitele vznikají atraktivní služby, jako je možnost platit pomocí tzv. odložené platby.

Odložená platba je moderní alternativou dobírky

Odloženou platbu lze chápat jako moderní alternativu dobírky, která je výhodná jak pro kupujícího, tak pro obchodníka. Poskytovatel této služby zaplatí obchodníkovi za vás, na vás je pouze mu danou částku zaplatit v potřebné výši a včas.

V praxi to vypadá tak, že si coby zákazník nakoupíte na internetu zboží a zaplatíte za něj až poté, co si ho vyzkoušíte a rozhodnete se, že si jej necháte. Nejpozději však musíte zaplatit ve stanovené lhůtě – u Mall Pay a Twista je to 14 dnů a u PlatímPak (služba od Equabank) dokonce 30 dnů.

V případě, že vám objednané zboží nebude z jakéhokoli důvodu vyhovovat, zašlete jej během této lhůty zpět do internetového obchodu a nic navíc neplatíte.

S odloženou platbou můžete nakupovat například na Astratexu Astratex

Jak nakoupit pomocí odložené platby?

Systém je velice jednoduchý. Namísto možnosti zaplatit dobírkou, bankovním převodem či platební kartou, zvolíte možnost odložené platby či synonymum k tomuto způsobu zaplacení – může to být platba po rozbalení, doručení, vyzkoušení apod., vždy záleží na formulaci obchodníkem.

A za kolik takto můžete nakoupit?

S Mall Pay to funguje tak, že první nákup na odloženou platbu lze uskutečnit do částky 2 000 Kč. Až poté, jak se projeví vaše platební morálka, lze tuto částku postupně navyšovat až do výše 15 000 Kč.

S Twisto Pay lze za rok nakoupit za 15 000 Kč, ale pokud se u daného e-shopu stane, že nakupujete za vyšší obnos než obvykle, může vám být možnost odložené platby zamítnuta.

Pokud budete za zboží platit pomocí služby PlatímPak, můžete na jeden nákup nakoupit až do částky 25 000 Kč a ani nemusíte být klientem Equa bank. V případě, že nebudete zvládat za objednané zboží zaplatit, můžete banku požádat o převod na pravidelné měsíční splátky.

Abyste si mohli zboží zdarma vyzkoušet, nemusíte už chodit do obchodu. Jde to i při nákupech online Victoria_Borodinova / Pixabay

Pokud na zboží nemáte, nekupujte si jej

Ale pozor, pokud ve stanovené lhůtě nezaplatíte, neobejde se to bez sankcí, tedy smluvní pokuty, která bude společně s počtem přibývajících dnů po splatnosti narůstat. A kromě toho můžete na další nakupování s odloženou platbou zapomenout. Každý klient je totiž vyhodnocován individuálně.

Pokud vám tedy vaše finanční situace v současné době neumožňuje si dané zboží zakoupit, rozhodně jej nekupujte ani s odloženou platbou. Tato služba může být sice velice dobrým sluhou, ale také špatným pánem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz