Fast food patří mladým. Lidé do 35 let se v nich stravují i několikrát do měsíce

Fast foodovému jídlu nedokáže spousta lidí odolat Pexels / Pixabay

Fast foodovému jídlu se jen těžko odolává, viďte? Když je chuť, nepomůže mnohdy ani sebesilnější vůle, kterou jste ještě před pěti vteřinami měli. Pokud patříte do věkové skupiny 15–34 let, je to prý úplně normální. Jestliže je vám ale nad 45 let, pak jste spíše výjimkou.

Přečtěte si také

Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou
Navzdory nárůstu v posledním čtvrtletí loňského roku se české gastro drží jen těsně nad hladinou

Fast foodu lze jen těžko odolat

Je to ten jeden kratičký moment, který jsme zažili za život snad všichni. A určitě nejen jednou. Jen si to představte – jste uvědomělí po celou dobu. Chcete konečně začít žít zdravě a zhubnout. Jdete si za svým a máte jasný plán. A naráz...

Jdete okolo oblíbeného fast foodu a ucítíte tu omamnou vůni smažených hranolků – pevná vůle najednou zčistajasna a nečekaně povolí, nechá vás na holičkách a vy si v ten moment řeknete „A co bych si nedopřála…“ Víte, že je to cesta do pekel, ale nemůžete si pomoct.

Když je chuť či emociální krize, nepomůže ani jindy pevná vůle Gerhard G. / Pixabay

Mladí lidé nedají na fast food dopustit

Jestli jste se v tom poznali, nezoufejte, nejste totiž sami. Ačkoli se to tak nemusí zdát, my Češi máme fast food opravdu rádi. A vyplývá to i z výzkumu Nielsen Admosphere, podle nějž se celých 26 % lidí v rychlém občerstvení stravuje i několikrát do měsíce.

Fast foody mají v oblibě zejména mladí lidé ve věku 15 až 34 let. Průzkum ovšem naznačuje, že se tento trend začíná v pozdějším věku lámat. Ve věkové skupině nad 45 let bylo totiž mnoho respondentů, kteří tvrdili, že se ve fast foodu nestravují nikdy – a to se o mladší věkové skupině říci rozhodně nedá.

Chuť na nezdravé? Hranolky v mrazáku jsou jistota!

Jdu okolo a dostanu prostě chuť

Nejčastěji do fast foodů zavítají městští lidé, kteří okolo nich často chodí. Návštěva rychlého občerstvení bývá mnohdy spontánním rozhodnutím, takhle totiž své fast foodové stravování odůvodnilo celých 46 % dotázaných.

Často buď na určité jídlo mají chuť či hlad a zrovna jdou okolo, a tak se tam zastaví. Značné procento lidí (45 %) ale do těchto stravovacích zařízení také chodí hlavně díky rychlému servisu.

Burger, hranolky, kuře či pizzu? Když přijde na fast food, odolá málokdo ready made / Pexels

KFC a McDonald’s nechávají ostatní daleko za sebou

Fast foodů je u nás mnoho, ale nikoho asi příliš nepřekvapí, že mezi nejoblíbenější patří KFC (55 % dotázaných) a McDonald’s (50 %). Daleko v oblíbenosti za těmito kolosy je pak Döner Kebab (23 %), Burger King (15 %) a Bageterie Boulevard (14 %).

A že Češi nedokážou rychlému občerstvení jen tak odolat, natož pak ve slabších chvílích, na tom není vlastně vůbec nic podivného. Stejně na tom jsou totiž i další lidé napříč celým světem.

Šťavnaté kuřecí kousky? Můžete je mít z pohodlí domova

Negativa fast foodů si uvědomuje 84 % strávníků

Zajímavější nicméně je, že si naprostá většina návštěvníků fast foodů skutečně uvědomuje jejich negativa (84 %). A nejde pouze o v mnoha případech nezdravé jídlo (55 % dotázaných tohle vidí jako negativum) – návštěvníkům také vadí, že fast foody produkují příliš mnoho zbytečného odpadu (37 %), nachází se zde vysoká koncentrace lidí (35 %), stravuje se tam ve spěchu (25 %) či se podává nekvalitní jídlo (23 %).

Fast foody produkují příliš mnoho nejen plastového odpadu Jasmin Sessler / Pixabay

Doma si „fast food“ uděláte zdravější

Pokud je vaším hlavním motivem stravování ve fast foodu prostě fakt, že jej máte rádi, snadno si jej můžete připravit i sami – a v mnoha případech dokonce zdravěji. Vždy totiž záleží jen na vás, jaké suroviny použijete. Hranolky, burgery či smažené kousky kuřete dovede doma nakonec připravit i průměrně zdatný kuchař.

Pokud si ovšem chcete práci trochu usnadnit, využijte nabídek specifických produktů – skvělý je v tomto ohledu například řetězec Lidl, v němž zrovna nyní probíhá tzv. americký týden! Koupit si tak můžete třeba:

A pokud se vám s přípravou jídla nechce piplat, koupit si můžete rovnou Burger Mcennedy za 54,90 Kč. Ale pospěšte si, akce trvá jen do 18. 10.