Vláda rozhodla o zavření restaurací a barů. Všichni školáci od středy zůstanou doma

Od středy budou zavřené všechny restaurace a bary Adobe stock

V pondělí zasedla vláda, aby projednala, jak dál zabránit šíření koronaviru. Jednání se protáhlo, a tak až krátce před 22. hodinou její zástupci představili nová opatření. Od půlnoci 14. října vláda zavře všechny restaurace, bary a kluby až do 3. 11. a stejně dlouho potrvá i zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Omezí se shromažďování osob nad 6 lidí. Nově budou povinné roušky i na autobusových zastávkách. S výjimkou mateřských škol přejdou od středy všechny školy na distanční výuku.

Přečtěte si také

Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku
Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku

Nová vládní opatření od středy 14. 10.  

  • Od středy do konce nouzového stavu 3. listopadu platí uzavření restaurací, barů a klubů. Výjimku mají pouze hotelové restaurace. Ostatní restaurace smějí mít do 20:00 hodin otevřené výdejní okénko.
  • Zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech venku platí od středy do konce nouzového stavu 3. listopadu.
  • Další opatření platné od středy do 1. listopadu je, že všechny školy s výjimkou těch mateřských přecházejí na distanční výuku. 
  • Nově se zpřísňují i pravidla pro nošení roušek. Ty jsou povinné od 14. 10. i na zastávkách veřejné dopravy.
  • Omezení shromažďování ve vnitřních i venkovních prostorech (týká se i sportovních aktivit) na 6 lidí platí od středy do 3. listopadu. Nařízení však neplatí pro rodiny. 
  • Do obchodů stále platí vstup maximálně pro 2 osoby pohromadě. 

Krátce před osmou hodinou večer Roman Prymula na svém Twitteru napsal, že kabinet o finální podobě nových opatření stále diskutuje a plánovaná tisková konference se z 20 hodin přesune na později. Po necelých dvou hodinách na stejné sociální síti zveřejnil, co vše bude nově zakázáno nebo omezeno. 

Podle slov premiéra Andreje Babiše vláda chystá kompenzace pro zasažené sektory, například restaurace nebo potravinářské provozy, a do pátku by měli živnostníci vědět, jak jim stát pomůže.