Albert instaluje vlastní kompostéry na neprodané ovoce a zeleninu do další desítky prodejen

Albertu se vlastní kompostéry osvědčily. Instaluje je do dalších svých prodejen Albert

Co dělají obchody s neprodaným ovocem a zeleninou? V Albertu mají jasno. Kompostují! Biologický odpad zde přetváří na dále využitelný substrát. Jaké prodejny Albert již využívají vlastní kompostéry a jak celá myšlenka funguje? Na to jsme se podívali v našem článku, ve kterém mimo jiné najdete pár tipů, jak můžete kompostovat i u vás doma. A to dokonce i v bytě. 

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Kompostéry znamenají emisní úsporu i efektivní zpracování neprodaných potravin

Albert je v Česku prvním maloobchodníkem s potravinami, který na svých prodejnách využívá vlastní kompostéry. Do nich ukládá neprodané ovoce a zeleninu (které již není možné ani darovat), případně jiný organický odpad, který poté mikroorganismy za pomocí speciální technologie rychle a efektivně přeměňují na kompost. A to již do 24 hodin.

Výhodou tohoto ekologického zpracování je emisní úspora skleníkových plynů z ušetřeného odpadu, který by se jinak musel z prodejen vyvážet. Výsledný úrodný substrát se pak dostává zpět do přírody a slouží jako organické hnojivo.

Jak celou myšlenku popisuje Zdeněk Vít, vedoucí tohoto projektu: „V případě, že již není možné potraviny darovat, nabízí nám kompostér jednoduché, šetrné a ekologické řešení, díky kterému se v podobě substrátu dostává zpět do přírody a přirozený koloběh živin tak pokračuje dál“.

Pomocí vlastních kompostérů přeměňují ve dvou desítkách prodejen Albert neprodané potraviny na organický substrát Albert / Twitter

Kompostéry nyní fungují ve 20 prodejnách Albert

Projekt byl představen již v roce 2014, poté byly do prvních deseti obchodů Albert instalovány kompostéry první generace. Nyní se k nim přidává další desítka s moderními kompostéry druhé generace. Ty umístí do prodejen Albert v Pardubicích, pražském Zličíně a Nových Butovicích, Karlových Varech, Plzni, Mladé Boleslavi, Mostě a Liberci. Další budou postupně přibývat.

V budoucnu chce Albert dovážet vzniklý kompost zejména do obcí a měst v okolí daných prodejen, aby jej mohli využívat lokální zemědělci a pěstitelé. Tím by se ještě více snížila uhlíková stopa.

Kompostér se neztratí na žádné zahradě

Kupte se slevou Kompostér.

Porovnat slevy

Vsaďte na kompostování i u vás doma. Na zahradě, či v bytě

Kompostovat na vlastní zahradě lze několika způsoby. Buďto si v koutu zahrady vyrobíte pomocí latěk či pletiva vlastní kompost, nebo se po kompostéru poohlédnete v obchodech. Vybírat můžete z plastových i dřevěných, ale také otočných (snadněji odpad promíchávají) nebo zateplených, ve kterých lze při stabilní teplotě kompostovat celoročně.

A pokud bydlíte v bytě, dá se dnes bez problému kompostovat i v domácích podmínkách. Stačí si pořídit speciální kompostér do domácnosti. Ten mívá ve spodní části odtokový kohoutek, kterým lze průběžně nechat odtékat přebytečnou tekutinu (využitelnou např. na zalévání pokojových rostlin), aby vám jeho obsah neuhníval a nezapáchal. Existuje hned několik typů.

Pro kompostování na zahradě můžete volit dřevěné, plastové, otočné i zahřívané kompostéry, do bytu například vermikompostéry Antrania / Pixabay

Vermikompostéry

Skvělým řešením jsou například tzv. vermikompostéry, které lze mít v bytě i na balkoně. Produkce kompostu u nich funguje na základě požírání a rozkládání organického materiálu žížalami kalifornskými. Jejich úniku se ovšem rozhodně bát nemusíte, a stejně tak ani zápachu. Domácí vermikompostéry seženete běžně na internetu za cenu od dvou tisíc (např. VermiHut 4 patrový nebo značky Urbalive).

Už máte kompostér? Pojďte ho naplnit

Kupte se slevou Mandarinky.

Porovnat slevy

Kompostéry s Bokashi

Pokud vás představa žížal u vás doma příliš neláká, existují také domácí kompostéry využívající speciální otruby s mikroorganismy Bokashi, které přeměňují bio-odpad na základě procesu fermentace, nikoliv rozkladu.

Tyto kompostéry jsou o něco levnější než předchozí (např. řada výrobků Bokashi Organko Skanza od 1290 Kč nebo kompostér od výrobce SCD Probiotics za 1949 Kč), ale je potřeba do nich pravidelně dokupovat organickou směs Bokashi, která stojí kolem 199–299 Kč za kilové balení.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz