IKEA do roku 2021 skončí s jednorázovými alkalickými bateriemi. Čím je nahradí?

IKEA do roku 2021 skončí s jednorázovými alkalickými bateriemi. Motivuje k využívání dobíjecích IKEA

To, že se švédský obchodní dům snaží již delší dobu o udržitelnější a ekologičtější chování, je známým faktem. Nyní představil svůj nejnovější plán. Do roku 2021 chce IKEA úplně skončit s prodejem jednorázových alkalických baterií, jejichž vysoká spotřeba zatěžuje životní prostředí. Jakou strategii volí?

Přečtěte si také

Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany
Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany

IKEA ukončuje prodej celé série baterií ALKALISK

Pokud budete přesně za jeden rok, tedy v říjnu 2021, procházet jakýmkoliv obchodním domem IKEA na světě, neměli byste již v žádném z nich najít sérii výrobků s názvem ALKALISK. Pod označením se skrývají jednorázové alkalické baterie typu AA, AAA i 9V.

V posledních několika letech patří v Česku alkalické baterie ALKALISK mezi top deset nejprodávanějších výrobků IKEA. Jen za minulý finanční rok se jich ve všech jejích obchodních domech prodalo kolem 300 milionů.

IKEA ukončuje prodej jednorázových alkalických baterií a motivuje zákazníky k využívání těch dobíjecích IKEA

Dobíjecí baterie mohou snížit množství odpadu a omezit emise skleníkových plynů

V návaznosti na mnohé světové studie společnost IKEA vypočítala, že kdyby všichni její zákazníci přešli na baterie nabíjecí, a ty nabili 50krát, snížilo by se každoročně celosvětové množství odpadu až o 5 000 tun. Většinu nabíjecích baterií lze samozřejmě nabít mnohonásobně vícekrát, potenciál je proto ještě větší.

IKEA také uvedla, že už po deseti nabitích dobíjecí baterie druhu NiHM jsou její emise skleníkových plynů nižší než emise alkalických baterií potřebných na poskytnutí stejného množství energie. Své spotřebitele se tak snaží motivovat ke změně a k omezení spotřeby jednorázových baterií.

Při výběru nabíječky sledujte kapacitu baterií, způsob signalizace úplného nabití i schopnost automaticky nabíjení ukončit Pixabay

Jak vybrat nabíječku na dobíjecí baterie?

Pokud chcete přejít na dobíjecí baterie i vy, máme pro vás pár tipů, jak v obchodech nabíječky vybírat a na co si dát pozor.

  • Sledujte kapacitu baterií (uváděnou v mAh). Čím vyšší hodnota, tím déle by měla nabitá baterie vydržet. Nízkokapacitní baterie jsou samozřejmě vždy levnější, budete je ale muset nabíjet častěji.
  • V nabíječce byste měli nechávat baterie až do jejich úplného nabití, ne však déle (přílišné přebití může vést k jejich poškození, nedostatečné zase snižuje jejich kapacitu). Většina nabíječek má LED diody, které stav nabití signalizují. Existují i takové, které mají displej s podrobnějšími informacemi.
  • Sáhnout klidně můžete i po tzv. inteligentních nabíječkách, které samy poznají, kdy jsou baterie plně nabité a v ten moment nabíjení automaticky ukončí. Některé mají také režim rychlejšího nabíjení s vyšším nabíjecím proudem – díky inteligentní technologii v takovém případě nehrozí přebití.
  • Pokud budete chtít baterie nabíjet na cestách, vybírejte nabíječku s možností nabíjení přes auto adaptér.

Doplňte své zásoby elektro příslušenství

Kolik nabíječky na baterie stojí?

Samotné nabíječky na 4 tužkové baterie (bez baterií) seženete běžně za cenu do 500 Kč (např. IKEA KVARTS za 199 Kč, Solight DN25 od 365 Kč, Hama Delta Load LCD Premium pro AA/AAA za cca 499 Kč).

Cena zmíněných inteligentních nabíječek s chytrými funkcemi přesahuje většinou tisíc korun, existují ale i levnější (např. Avacom JVL-505 Inteligentní nabíječka baterií s cenou kolem 800 Kč nebo nabíječka Energizer Pro Charger od 549 Kč).