LEGO kostky z cukrové třtiny? Firma chce u kostiček i obalů úplně skoncovat s plasty

Lego kostky z cukrové třtiny? Firma chce u kostiček i obalů úplně skoncovat s plasty Canva

Nedávno dánská společnost Lego informovala o nahrazení plastových sáčků ekologičtějšími papírovými. Nyní představila své další udržitelné plány do budoucna, v rámci nichž chce při výrobě barevných kostiček zcela eliminovat používání plastů, kterých každý rok spotřebuje asi 90 tisíc tun. Z jakých materiálů se bude Lego vyrábět a kdy se obsah krabic se stavebnicemi změní?

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Končí plastové obaly i všechny plastové kostičky

V první polovině září 2020 Lego oznámilo, že na přání dětí samotných vymění do pěti let všechny plastové pytlíčky, ve kterých jsou baleny kostičky a dílky, za recyklovatelnější papírové.

Nyní představilo své další plány do budoucna s mnohem vyššími cíli. Tedy alespoň z hlediska udržitelnosti. Do roku 2030 chce totiž dánská firma vyrábět všechny součástky svých stavebnic z udržitelných materiálů a dát úplně sbohem plastům.

Úkolem je nyní najít materiál, ze kterého by se kostky mohly vyrábět, aby byly stejně pevné, odolné a bezpečné, ale zároveň i plně recyklovatelné a přátelské k životnímu prostředí. Samozřejmostí je také zachování stálosti barev a kompatibility se stávajícími dílky.

Lego chce nahradit všechny plasty udržitelnými materiály, například rostlinnými, ze kterých již nyní vyrábí všechny stromy a listy Lego

Na pořadu dne je v Legu udržitelnost, rostlinné materiály i diverzita

Jak v pořadu Ženský byznys Seznam Zpráv uvedla generální ředitelka společnosti v Česku a na Slovensku Adriana Jahňáková, ve spolupráci s několika výzkumnými ústavy se uvažuje o využití kelímků od jogurtu a plechovek či rostlinných materiálů, například cukrové třtiny.

Právě poslední zmíněná možnost má velký potenciál. Již nyní se totiž z rostlinných materiálů vyrábí všechny zelené „bio kostky“, jako jsou palmy, stromy nebo listy.

Kromě udržitelnosti a ekologie se Lego soustředí také na podporu diverzity. Snahou je ukázat dětem svět takový, jaký ve skutečnosti je. Do svých stavebnic proto zařazuje čím dál vice figurek babiček a dědečků, ale také nevidomých či jinak zdravotně znevýhodněných postaviček.

Lego se kromě udržitelnosti soustředí i na diverzitu – zařazuje více figurek se zdravotním handicapem nebo ve starším věku LEGO / Facebook

Lego za super cenu

Koronavirová krize Legu přála, prodávají se i ty nejdražší stavebnice

Firmě Lego se v poslední době daří. Profituje zejména na současné koronavirové krizi a karanténních opatřeních. Rodiny spolu tráví více času doma a více si hrají, k čemuž velmi často volí tuto tradiční a oblíbenou stavebnici.

Jak potom dále uvedla Jahňáková, v karanténě dokonce stoupl prodej dražších kousků. Stavebnice za 10 tisíc korun tvořily 75 % růstu celé firmy. Pro zajímavost, nejdražší Lego stojí kolem 25 000 Kč a obsahuje dvaadvacet tisíc kousků. Vysoké prodeje očekává firma také během nadcházející vánoční sezóny.