LEGO kostky z cukrové třtiny? Firma chce u kostiček i obalů úplně skoncovat s plasty

Lego kostky z cukrové třtiny? Firma chce u kostiček i obalů úplně skoncovat s plasty Canva

Nedávno dánská společnost Lego informovala o nahrazení plastových sáčků ekologičtějšími papírovými. Nyní představila své další udržitelné plány do budoucna, v rámci nichž chce při výrobě barevných kostiček zcela eliminovat používání plastů, kterých každý rok spotřebuje asi 90 tisíc tun. Z jakých materiálů se bude Lego vyrábět a kdy se obsah krabic se stavebnicemi změní?

Přečtěte si také

Skořápky od vajíček nevyhazujte. Budete se divit, jak dobře vám poslouží
Skořápky od vajíček nevyhazujte. Budete se divit, jak dobře vám poslouží

Končí plastové obaly i všechny plastové kostičky

V první polovině září 2020 Lego oznámilo, že na přání dětí samotných vymění do pěti let všechny plastové pytlíčky, ve kterých jsou baleny kostičky a dílky, za recyklovatelnější papírové.

Nyní představilo své další plány do budoucna s mnohem vyššími cíli. Tedy alespoň z hlediska udržitelnosti. Do roku 2030 chce totiž dánská firma vyrábět všechny součástky svých stavebnic z udržitelných materiálů a dát úplně sbohem plastům.

Úkolem je nyní najít materiál, ze kterého by se kostky mohly vyrábět, aby byly stejně pevné, odolné a bezpečné, ale zároveň i plně recyklovatelné a přátelské k životnímu prostředí. Samozřejmostí je také zachování stálosti barev a kompatibility se stávajícími dílky.

Lego chce nahradit všechny plasty udržitelnými materiály, například rostlinnými, ze kterých již nyní vyrábí všechny stromy a listy Lego

Na pořadu dne je v Legu udržitelnost, rostlinné materiály i diverzita

Jak v pořadu Ženský byznys Seznam Zpráv uvedla generální ředitelka společnosti v Česku a na Slovensku Adriana Jahňáková, ve spolupráci s několika výzkumnými ústavy se uvažuje o využití kelímků od jogurtu a plechovek či rostlinných materiálů, například cukrové třtiny.

Právě poslední zmíněná možnost má velký potenciál. Již nyní se totiž z rostlinných materiálů vyrábí všechny zelené „bio kostky“, jako jsou palmy, stromy nebo listy.

Kromě udržitelnosti a ekologie se Lego soustředí také na podporu diverzity. Snahou je ukázat dětem svět takový, jaký ve skutečnosti je. Do svých stavebnic proto zařazuje čím dál vice figurek babiček a dědečků, ale také nevidomých či jinak zdravotně znevýhodněných postaviček.

Lego se kromě udržitelnosti soustředí i na diverzitu – zařazuje více figurek se zdravotním handicapem nebo ve starším věku LEGO / Facebook

Lego za super cenu

Koronavirová krize Legu přála, prodávají se i ty nejdražší stavebnice

Firmě Lego se v poslední době daří. Profituje zejména na současné koronavirové krizi a karanténních opatřeních. Rodiny spolu tráví více času doma a více si hrají, k čemuž velmi často volí tuto tradiční a oblíbenou stavebnici.

Jak potom dále uvedla Jahňáková, v karanténě dokonce stoupl prodej dražších kousků. Stavebnice za 10 tisíc korun tvořily 75 % růstu celé firmy. Pro zajímavost, nejdražší Lego stojí kolem 25 000 Kč a obsahuje dvaadvacet tisíc kousků. Vysoké prodeje očekává firma také během nadcházející vánoční sezóny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz