Do Česka se dostaly tisíce španělských salámů obsahujících salmonelu. Nemáte je doma také?

Pozor, do Česka se dostaly nebezpečné španělské salámy obsahující salmonelu. Nemáte je doma? Flickr

Státní veterinární správa ČR (SVS) informovala o rizikových fermentovaných salámech fuet, které mohou obsahovat bakterie salmonely. Na český trh se jich dostalo více než 12 tisíc kusů. Veterinární správu o tom informovaly francouzské dozorové orgány, které zaznamenaly případy nákazy salmonelou u svých spotřebitelů.

Přečtěte si také

Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?
Trendy svíčky 2021: Jaké vybrat pro letošní podzim?

Riziko v ČR aktuálně představuje 12 tisíc kusů závadných salámů

Podle veterinárních inspektorů k nám na trh bylo dodáno asi 19 tisíc balení potenciálně závadného salámu Fuet Extra 150 g od výrobce Embutidos Solà. 7 tisíc kusů se podařilo ihned zajistit a stáhnout, zbylých 12 tisíc se ovšem dostalo do prodejní sítě, kde si je mohli koupit koncoví spotřebitelé.

Přesně se jedná se o výrobek:

  • Fuet Extra 150 g
  • Výrobce: Embutidos Solà, s. a., Avda de la Ribera 33, 08503 Gurb, Barcelona, ES 10.01924/B CE
  • Datum minimální trvanlivosti závadných šarží: 18. 10. 2020 – 4. 1. 2021
Španělské salámy Fuet Extra 150 g od firmy Embutidos Solà mohou obsahovat bakterie salmonely Státní veterinární správa ČR

Závadné fuety se stahují z prodeje, v žádném případě se nesmí jíst

Výrobky s bakteriemi salmonely byly dodány do dvou skladů ve Středočeském a Jihočeském kraji, odkud směřovaly k velkému množství dalších odběratelů. V současné době tito prodejci podle nařízení SVS rizikové fuety stahují z prodeje.

Všichni spotřebitelé, kteří si výše uvedený výrobek koupili a mají jej doma, by ho v žádném případě neměli konzumovat. Jak také SVS informovala, salám mohou lidé vrátit v místě, kde jej zakoupili. V současné době je nařízeno úplné stažení závadných šarží salámu Fuet Extra 150 g a jejich okamžitá likvidace.

Potenciálně závadné jsou fermentované salámy Fuet Extra 150 g s datem spotřeby 18. 10. 2020 – 4. 1. 2021 Státní veterinární správa ČR

Jak dále na stránkách Státní veterinární správy informoval její tiskový mluvčí Petr Vorlíček: „Dle šetření provedeného u katalánského výrobce jsou potenciálně zdravotně závadné všechny šarže salámu dodané do ČR do 4. září 2020 včetně. Výjimkou by dle informací uvedených v systému RASFF měla být šarže s datem minimální trvanlivosti do 16. 1. 2021, kde vyšetření provedená španělskými dozorovými orgány salmonely nedetekovala.“

Případy se množí, v září byly na trhu také mražené kuřecí kuličky se salmonelou

Tento případ ovšem není na českém trhu v poslední době jediným. Na začátku září například upozornila Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI) na zamrazené kuřecí kuličky, u nichž laboratorní testy taktéž potvrdily přítomnost bakterií rodu Salmonella. Konkrétně se jednalo o výrobek: Kuřecí kuličky na jižanský způsob, hluboce zmrazené, 61642 Southem Fried Chicken Popsters, datum minimální trvanlivosti: 15. 05. 2021, šarže: L: 13620, vyrobeno v Polsku. Výrobek do ČR dodává společnost Iceland International Limited HSBC.

Obdobně jako v případě salámu fuet doporučila SZPI všem spotřebitelům, aby uvedený výrobek nekonzumovali.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz