Milovníci piva, připravte se: lahváče i plechovky zdraží až o 4 %

Piva v sudech se nárůst cen spíše nedotkne, lahváče a plechovky jsou ale ohroženy Canva

A je to tady, zdražuje se! Pivo bude dražší. Za zdražení může jednak koronavirus, ale také například zvyšující se ceny energií a vstupních surovin. Zdražení se bude týkat zejména piv v lahvích a v plechu.

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid
Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid

Ztráty převyšující 4,7 miliard korun kvůli koronaviru

Vyhlášením nouzového stavu to všechno začalo. Prakticky ze dne na den byl paralyzován segment pohostinství, se kterým je velmi úzce spjato právě pivovarnictví.

Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) v dokumentu jménem „Ekonomické ztráty českého pivovarnictví v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu“ uvedlo, že ekonomické ztráty v období březen až květen v dodavatelsko-odběratelském řetězci pivovarnického průmyslu přesahují částku 4,7 miliard korun.

Tržby pivovarů jsou o 12 % nižší

Součet ztrát jen pivovarů z hlediska tržeb za stejné období přesahuje 1 104 milionů korun. Celkové tržby českých pivovarů poklesly v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 13,3 % v březnu, v dubnu o 19 % a v květnu o 5,6 %.

Součet tržeb tak za období březen až květen 2019 činil 9 124 milionů korun, zatímco ve stejném období v roce 2020 poklesly na hodnotu 8 020 milionů korun. Součet celkových ztrát za toto období tedy činí 1 104 milionů korun, tedy propad o 12 %.

Pivovary mají kvůli uzavření restauračních provozů nižší tržby cerdadebbie / Pixabay

Propad v exportu piva je 28 %

Výrazný pokles nicméně pivovarnictví zaznamenalo i v exportu, a to především kvůli trojici faktorů:

  1. Uzavření hranic.
  2. Omezení zahraničního obchodu.
  3. Omezení provozu restauračních zařízení v zahraničí.

Srovnáme-li období březen až květen 2019 a 2020, zjistíme, že propad exportu českého piva dosahuje 413 tisíc hektolitrů , což činí minus 28 % oproti stejnému období v minulém roce.

Podpořte naše pivovarníky

Poptávka je utlumena, ale náklady jsou zpět

V souvislosti s druhou vlnou koronaviru zatím na pohostinství nebyla uvalena tak silná až likvidační opatření, i přesto nicméně není důvod příliš jásat. Poptávka je v mnoha provozovnách utlumena, avšak náklady se už stačily vrátit do původní výše.

Tyto ztráty se musí někde nějak promítnout. Některé pivovary tak avizují, že pivo zdraží.

Budvar bude zdražovat od nového roku

Zdražování nedávno ohlásil například Budějovický Budvar, který bude svá piva zdražovat od ledna 2021. Právě kvůli koronaviru a uzavření restaurací přišel o cca 30 milionů korun.

Hlavním důvodem zdražení podle ředitele Budvaru Petra Dvořáka není přímo koronavirus, ale revize cen vstupů, a to zejména v osobních nákladech, cenách energií a dalších surovin. Kdo by ovšem čekal, že se bude zdražovat sudové pivo, byl by na omylu.

Nemůže za to jen koronavirus, ale mimo jiné i zvyšující se cena vstupních surovin RitaE / Pixabay

Na zdražení sudového piva není vhodná chvíle

Podle Petra Dvořáka není na zdražení sudového piva právě kvůli koronaviru nejvhodnější doba, a proto jeho cena zůstane stejná. Tedy až na Budvar 33, kterému teď bude končit zaváděcí cena a nová tak bude jiná.

Chyťte si Budvar před zdražením – a ještě v akci

Počítejte se zdražením o 3,7 až 4 %

Zdražovat tedy bude Budvar pivo lahvové a v plechu, a to v průměru o 3,7 až 4 %. Lahvové a plechovkové pivo představuje přibližně 80 % produkce tohoto pivovaru.

Nejvíce zdraží ležáky, jejichž podíl ve výrobě už dnes přesáhl 78 %. „My se primárně chceme zaměřovat na ležákovou kategorii. A i naše cenová pozice na trhu musí odpovídat, kde chceme, aby Budvar cenově stál,“ řekl pro ČTK Petr Dvořák.

Zdražování je sice k uzoufání, šikovným hlídáním slevových akcí mu však můžete snadno předejít. Na co se dnes například zaměřit? 

V supermarketech najdete opravdu široký výběr všech oblíbených piv Pixabay / Pexels

A nezapomeňte – nejrůznější aktuální akce na další piva najdete u nás ve vyhledávání na Kupi.cz

Zdražovat budou i ostatní pivovary

Nebude zdražovat pouze Budvar – podle České televize se k tomuto kroku uchýlí také Plzeňský prazdroj, Břevnovský klášterní pivovar, Samson, Bernard či Slavkovský pivovar. A další společnosti o navýšení cen v současnosti uvažují.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz