Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Suché a popraskané paty? Pomůže vám ústní voda, ocet i mouka

Suché a popraskané paty? Pomůže vám ústní voda, ocet i mouka

Suché a popraskané paty jsou nepříjemné. Proč s nimi máme problém a jak se tomu lze vyhnout? Pokusíme se vám objasnit příčiny a také poradit, jak se suché kůže a popraskaných pat zbavit. Podívejte se na naše rady a tipy.

Přečtěte si také

Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte
Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte

Tvrdou kůži na patách tvoří odumřelá tkáň, která ztratila hydrataci. Odumřelá kůže tvrdne, žloutne, zhrubne a pak praská. Jaké jsou příčiny, jak se ztvrdlým patám vyvarovat a jak je léčit?

Popraskané paty a jejich příčiny

 • nevhodná obuv, vysoké podpatky a baleríny
 • nadváha
 • dlouhá práce ve stoje
 • zátěž při sportu
 • nemoci, jako diabetes a lupénka
 • dehydratace pokožky
 • prašné prostředí
 • suché klima
 • příliš vysoké teploty
 • nízké teploty a mráz
 • nedostatek omega 3 mastných kyselin, zinku a železa
 • špatné prokrvení nohou
 • nadměrné použití nekvalitních mýdel
 • plíseň nohou
 • genetické predispozice
Preventivní péče o popraskané paty

Péče o chodidla

Důležitá je prevence. Věnujte péči i svým patám. Předcházet ztvrdlé kůži na patách lze pomocí kvalitních prostředků, důslednou péčí a úpravou životního stylu. Můžete o ně pečovat doma, nebo docházet pravidelně na pedikúru. Kromě pemzy lze použít i kovové a skleněné pilníky. V drogeriích existuje celá řada přípravků na ztvrdlé paty, my jsme našli v Albertu akci, kde si můžete se slevou 46 % pořídit elektrický pilník na chodidla Velvet smooth Scholl za příznivých 499 Kč. 

Rýžová mouka, med a ocet

Vytvořte si kašičku z 3 lžiček rýžové mouky, 1 lžičky medu a pár kapek octa. Chodidla namočte na 20 minut do horké vody, přidejte pár lžic medu a odstraňte starou kůži pomocí pemzy. Pak je vyčistěte připravenou směsí. Proceduru opakujte 2x až 3x týdně. Rýžová mouka pokožku vyčistí a dodá jí minerály. Med má antiseptické účinky a hojí praskliny. Ocet je mírná kyselina, podpoří odlupování staré pokožky a změkčí ji.

Zralý banán nebo papája

Rozmačkejte 2 zralé banány na hladkou kaši, naneste na chodidla na 20 minut a nohy opláchněte. Postup opakujte denně 14 dnů. Látky v banánu zvláční kůži. V banánu jsou vitaminy A, B6 a C, které ovlivňují pružnost pokožky a hydrataci. Papája má hodně vlákniny, která vyživí a zjemní chodidla.

Ocet a Listerine

Připravte si z 1 šálku ústní vody Listerine, 1 šálku bílého octa a 2 šálků vody směs a namočte do ní chodidla na 20 minut. Pak pemzou odstraňte suchou a ztvrdlou kůži. Postup opakujte denně až do vymizení potíží. Listerine obsahuje thymol a alkohol, které ničí plísňová onemocnění, blahodárně působí na praskliny a zklidňují pokožku. Kyseliny v octu pokožku změkčí a usnadní její odstranění.

Jedlá soda

Do lavoru s vlažnou vodou vsypte 3 polévkové lžíce jedlé sody a namáčejte chodidla po dobu 15 až 20 minut. Pak nohy osušte a obruste pemzou 2x týdně. Jedlá soda působí jako exfoliant neboli peeling, odstraňuje mrtvé buňky a má protizánětlivé účinky.

Vazelína a citronová šťáva

Na 20 minut si namočte chodidla do teplé vody. Připravte si směs z pár kapek čerstvé citronové šťávy a 1 kávové lžičky vazelíny. Nohy osušte a namažte popraskané paty. Dejte si ponožky, nechte působit přes noc a opakujte každý večer. Kyselina citronová v citronové šťávě podporuje odlupování staré kůže a regeneraci nových buněk. Vazelína nohy hydratuje.

Kokosový olej, vepřové sádlo či tvaroh

Na umytá a suchá chodidla naneste silnou vrstvu vepřového sádla, kokosového oleje či tvarohu, na nohy si dejte ponožky a nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním do vymizení potíží. Rostlinné oleje i vepřové sádlo se dobře vstřebávají a vitamíny A, D či E vyživují a hydratují pokožku. Tvarohový zábal snižuje i zápach z chodidel.

Vosková kúra

Připravte si svíčku a hořčičný olej. Pastu vytvořte z roztátého vosku a z teplého hořčičného oleje. Aplikujte denně. Odstraníte popraskané paty i bolestivou chůzi. Pokud si na parafínový zábal netroufáte, nechte si jej udělat na pedikúře.

Nákupní tip

Jako rychlou pomoc se doma hodí mít v koupelně i nějaký ten krém na paty. V Tesco mají v letákové akci například tolik oblíbený  Scholl krém na paty za 194,90 Kč, ale jen do neděle 26. května.