Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Sůl nad chemické přípravky. 5 způsobů, jak ji chytře využít při úklidu i v domácnosti

Sůl nad chemické přípravky. 5 způsobů, jak ji chytře využít při úklidu i v domácnosti

Sůl je jako běžná součást každé kuchyně ideálním a všestranným pomocníkem ve chvílích, kdy nemáte po ruce nic jiného. V mnoha případech si s ní dokonce hravě vystačíte namísto zbytečných chemických přípravků. Naučte se sůl v domácnosti chytře využívat.

Přečtěte si také

Zapomeňte na alkohol! Tyhle tipy na zahřátí opravdu fungují
Zapomeňte na alkohol! Tyhle tipy na zahřátí opravdu fungují

Zbaví ruce nepříjemného zápachu

Právě jsem dovařili poctivý guláš plný česneku a cibule, ale za chvíli máte vyrazit ven do společnosti a vaše ruce po aromatické zelenině nebo koření nepříjemně zapáchají? Stačí vytvořit pastu ze soli a citronové šťávy. Tuto pastu si rozemněte v dlaních a poté pečlivě umyjte.

Schopnost soli pohlcovat pachy využijete i mnoha dalšími způsoby. Stačí ji nasypat do bot, kde si přes noc poradí se všemi bakteriemi způsobujícími zápach nebo s její pomocí vyčistit odpady. Do jednoho litru horké vody přisypte půl hrnku soli (pro zvýšení účinku můžete přidat i jedlou sodu) a nalijte do umyvadla nebo odtoku ve sprše. Nechte chvíli působit a zalijte vroucí vodou. Postup v případě potřeby několikrát zopakujte.

Kombinace soli a citronu je účinná pro odstranění skvrn i zápachu

Vyčistí skvrny na světlém oblečení

Čas od času to zkrátka odnese nějaký náš oblíbený kousek světlého oblečení. Ať už se jedná o žluté skvrny od potu nebo třeba rozlité červené víno, posypte zašpiněná místa solí (v případě skvrn od potu můžete fleky navíc potřít i trochou citronové šťávy) a přelijte vlažnou vodou. Nechte chvíli působit a vyperte běžným způsobem. Vyvarujte se ale takového čištění u jemných nebo barevných látek, kterým by sůl mohla spíše uškodit.

Rychle vychladí lahev vína

V zimě se sůl využívá k rozpouštění sněhu a dokáže si skvěle poradit i se zamrzlými okny. Věděli jste ale, že ji můžete využít i opačným způsobem? Pokud potřebujete narychlo vychladit lahev vína nebo sektu, zkuste do kbelíku či jiné nádoby přidat několik vrstev ledu a soli a vše zalít vodou. Stačí 10 minut počkat a můžete si vychutnat perfektně vychlazené nápoje.

Odstraní z nádobí připáleniny

Pro vyčištění připálených hrnců existuje mnoho způsobů, pokud ale zrovna nemáte poblíž žádný speciální čistící přípravek nebo jedlou sodu, pomůže i obyčejná sůl. Stačí do hrnce, pánvičky nebo plechu nasypat dostatečné množství soli a přilit trochu vody. Takto nechte nádobí odmočit nebo pro zvýšení účinnosti přiveďte solný roztok v něm k varu. Připálenina by poté měla jít snáze odstranit.

Sůl pomůže snáze odstranit připáleniny z nádobí, pokud nemáte po ruce nic jiného

Poradí si se zašlým dřevem

Chcete-li navrátit lesk dřevěnému nábytku, připravte si roztok teplé vody se solí. Kartáčkem nebo drsnější houbičkou namočenou v roztoku dřevo vydrhněte a nechte důkladně proschnout. Takto účinně vyčistíte i kuchyňská dřevěná prkénka. 

Rada na závěr:

Na upotřebení v domácnosti můžete použít jakoukoliv obyčejnou kuchyňskou sůl. Pro přípravu jídel ale vždy zvolte tu kvalitnější. Ano, i mezi solemi existují značné rozdíly. Jejich kvalitu určuje především podíl chloridu sodného (ten by měl být minimálně 96 %) a jiných minerálních příměsí a látek. Podle nezávislého spotřebitelského testu kuchyňských solí časopisu dTest z roku 2018 dosáhla nejlepšího hodnocení hrubozrnná mořská sůl Druid. Pokud hledáte vysokou kvalitu za nízkou cenu, velmi příznivě byly v tomto ohledu hodnoceny soli s jódem obchodních značek Tesco Value nebo Castello, kterou prodává Lidl.