Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Bobkový list zatočí s migrénou, cukrovkou i moly ve skříni

Bobkový list zatočí s migrénou, cukrovkou i moly ve skříni

Bobkový list je koření, které se stalo nedílnou součástí středoevropské kuchyně. Jedná se o sušené listy vavřínu vznešeného - Laurus nobilis. Vavřín je symbolem vítězství. Jak jej využít v domácnosti? 

Přečtěte si také

Malých obchodů je čím dál méně, velkých naopak přibývá. Proč?
Malých obchodů je čím dál méně, velkých naopak přibývá. Proč?

Bobkový list je znám především jako koření, má však i blahodárné účinky, pro které se využívá po celá staletí. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, silice, kyselinu listovou i vitamíny, zejména A, B, C a minerální látky, jako je draslík, hořčík, fosfor, selen, měď, vápník, zinek či železo. Podporuje trávení a současně zvyšuje chuť k jídlu. Působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně a používá se při nemocech a při rekonvalescenci. Jde také o velmi mírné sedativum. Eukalyptol uvolňuje dýchací cesty a pomáhá během relaxace. Na různé jedy působí jako protijed.

Bobkový list a naše zdraví

Bobkový list dokáže ve formě čaje snižovat hladinu krevního cukru a vhodný pro lidi s diabetem 2. typu. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, dalších bolestech kostí, kloubů, zad, krční páteře, kříže i sedacího nervu. Používá se k čištění kloubů i detoxikaci těla od škodlivých usazenin a solí kyseliny močové. Blahodárně působí i na močový měchýř, kde rozpouští kamínky, pomáhá při trombóze jater, povzbuzuje tvorbu žluči u jater poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv a rozpouští i zatvrdliny ve slezině. Pomáhá při dně, migréně a otocích.

Čaj z bobkového listu vytvoříte ze lžičky nasekaných vavřínových listů, které přelijte 3 dl vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Pak čaj přecedíte.

Nálev z bobkového listu vytvoříte ze 2 středně velkých bobkových listů zalitých ¼ litrem vroucí vody. Nechte pak 5 minut louhovat. Lze přidat i do koupele.

Bobkový olej se maže na bolestivá místa, zabírá i při úrazech a pohmožděninách. Vezměte 50 g bobkového listu dejte do láhve a zalijte alespoň 70 % lihem. Pak nechte 24 hodin louhovat, přidejte ½ litru olivového oleje a zahřívejte jej ve vodní lázni 5 až 6 hodin, ale nevařte. Pak vše přefiltrujte přes jemné plátno.

Jak použít bobkový list

Zažeňte moly

Bobkový list lze velmi dobře využít k odpuzení šatních i potravinových molů. Stačí jej dát do skříně s oblečením nebo do spíže s potravinami. Jako okrasný keřík či stromek vypadá krásně i ve vstupních halách, u schodišť a konferenčních sálů, ale i na terase, na balkoně či v zimní zahradě.

Využití v kuchyni

Lze je dát do omáček, polévek, marinád a použít i při pečení masa. Hodí se do svíčkové, rajské i smetanové omáčky ke zvěřině. Bobkový list se hodí při nakládání masa, ryb, hub či okurek a další zeleniny. Během tepelné úpravy je lepší přidat bobkový list těsně před koncem, jinak mají pokrmy hořkou chuť. Bobkový list lze vařit i několikrát aniž by ztratil většinu aromatických látek.