Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo a virtuální svíce

Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo a virtuální svíce

Zdobení hrobů a zapalování svíček patří k Dušičkám. Právě tento víkend se před hřbitovy plní parkoviště, protože lidé jezdí zapálit svíčku svým zemřelým blízkým. Jaké svíčky vybrat na hrob, aby přežily nepříznivý vítr, nepraskly při mrazech a nelákaly zloděje?

Přečtěte si také

Vyplatí se kočkám kupovat drahé granule? Prozradíme, jak poznat ty opravdu kvalitní
Vyplatí se kočkám kupovat drahé granule? Prozradíme, jak poznat ty opravdu kvalitní

Dušičky jsou lidový název pro svátek, který znali již staří Keltové. Ti věřili, že v tomto podzimním čase se duše mrtvých vracejí na zem a živí lidé mohou navštívit podsvětí. Lidé zapalovali svíčky, protože věřili, že má oheň očišťující moc a chrání před zlými duchy. Do povědomí se u nás tento svátek dostal až po první světové válce, kdy zahynulo tolik lidí, že na hřbitovy chodili v ten den celé průvody a pozůstalí pak společně zdobili hroby svých blízkých. 

Na výběr v obchodech máte klasické hřbitovní svíčky v kelímcích s krytem, ale také krásné skleněné hřbitovní svíčky se zdobeným sklem a praktickými olejovými náplněmi. V neposlední řadě také solární svíčky, které získávají na oblibě, zejména u mladých lidí.

LED svíčky jsou trendem dnešních hřbitovů

Klasika už nestačí

Iluminační svíčky jsou velmi decentní klasikou, hodí se na jakýkoliv hřbitov a ideální je jejich umístění do lucerny. Prodávají se v balení po více kusech a jedná se o nejlevnější svíčky, které však nevydrží dlouho svítit, a nutností je i již zmíněná lucerna. 

Hřbitovní svíčky s víčkem jsou další klasikou. Jejich velkou výhodou je, že je můžete na hrob postavit i bez nutnosti pořízení lucerny. Bohužel nejsou dost stabilní, a tak je mohou poryvy větru převrátit. Konstrukce plastového víčka zabraňuje sfouknutí plamene při větru a prodlužuje délku hoření. Nemusíte mít obavu ani ze shoření plastového vršku, protože na jejich výrobu je použitý samozhášivý materiál. Výrobci garantují u těchto typů svíček plamen až po celé 3 dny. Na výběr jsou i varianty s obrázkem, které doplní vaše chvíle plné vzpomínek a vnitřních rozhovorů s blízkými, kteří již nejsou mezi námi. Pořídit se dají od 13 korun. 

V posledních letech se na hřbitovech čím dál více objevují LED hřbitovní svíčky. Jejich výhodu je především dlouhá doba svícení. Například firma Retlux nabízí LED svíčku hřbitovní s garantovanou životností více než 720 hodin za 79 korun. EMOS má ve svém sortimentu hřbitovní svíčku LED s fotosenzorem, který spíná po setmění a slouží jako náhrada klasické hřbitovní svíčky. Díky senzoru pak vydrží svítit až 2 měsíce (99 Kč). Jedná se o bezpečný zdroj osvětlení na hřbitovy i pro domácí pietní místa, LED svíčka je totiž odolná proti povětrnostním vlivům, a nevzniká tak nebezpečí požáru. A můžete ji kdykoli vypnout a zapnout.

Tip: Zapojte fantazii a vyrobte svým blízkým, kteří odpočívají na hřbitově, vlastní svícen. Stačí, když najdete velkou skleněnou nádobu a do ní vložíte světelný řetěz na baterky, ten stojí kolem 100 Kč v prodejnách s dekoracemi (JYSK, IKEA). Na sklenici pak můžete napsat vzkazy pro své blízké. 

Vyrobte vlastní lucernu se vzkazy pro své zesnulé blízké

Ne každý, kdo chce zavzpomínat na své zesnulé příbuzné a přátele, může jet na druhou stranu republiky zapálit svíčku. Dnešní moderní doba však umožňuje zapálit zesnulému i virtuální svíčku, a to na webu Vzpominej.cz. Na stránkách tak můžete v pohodlí domova vybrat vzhled inzerátu, vymyslet text, přiřadit fotku zesnulého a zadat datum zveřejnění. Tato vzpomínka se pak objeví na webových stránkách a od tohoto momentu se ke jménu ve vzpomínce mohou psát vzkazy a „zapalovat" svíčky.