Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Obyčejné okurky nahradí doplňky stravy, ústní vody a povzbudí vitalitu

Obyčejné okurky nahradí doplňky stravy, ústní vody a povzbudí vitalitu

Vypadá nenápadně, ale ve skutečnosti se jedná o čtvrtou nejvíce pěstovanou zeleninu na světě. Lidstvo ji využívá více než 4 000 let a své neodmyslitelné místo při léčbě desítek typů zdravotních problémů.

Přečtěte si také

Konec slzám při krájení cibule – zapalte svíčku nebo si dejte žvýkačku
Konec slzám při krájení cibule – zapalte svíčku nebo si dejte žvýkačku

Pochází z úpatí Himálaje

Původ okurek je na svazích Himálaje a první dochované zmínky o jejich pěstování pochází z Indie z doby před 4 000 lety. Okurka je neodmyslitelnou součástí ájurvédské medicíny a je běžně využívána ke zmírnění citlivosti popálenin, problémů s močením, únavy a všeobecně pro potlačení únavy.

V Evropě se rozšířily díky Řekům a Římanům

Okurky byly oblíbenou stravou v antickém Řecku, kam se dostaly z Egypta. Opravdovou renesanci však okurky zažily v antickém Římě, kde se hojně objevovaly na jídelním stole. Historici uvádí, že římský císař Tiberius dokonce vyžadoval mít okurky na jídelníčku každý den, bez ohledu na roční dobu. Tento úkol dal vzniknout dalšímu fenoménu, který známe dodnes – pěstování zeleniny ve skleníku.

Římané si byli vědomi pozitivních účinků okurek, hojně je využívali ve své medicíně a dokonce i při církevních obřadech.

okurky

Zamilovali si ji i původní obyvatelé USA

Okurky si svou popularitu uchovaly i po pádu římského impéria a běžně je bylo možné najít i na zámořských výpravách, což je také způsob, jakým se okurka (původem z jihovýchodní Asie) dostala až do dnešní Ameriky. Přivezl ji tam Kryštof Kolumbus, který byl známý tím, že dbal na zdraví své a svých spolucestovatelů.

Pozitivní vliv na lidské zdraví, chuť a nenáročné podmínky na pěstování byly důvody, proč si pěstování okurek rychle osvojily i kmeny původních obyvatel dnešních Spojených států amerických.

Jsou vitamínovou bombou

Pod pojmem „super potravina“ si asi představíte spíše Kustovnici čínskou, chia semínka, Camu camu apod. Většinu látek, potřebných pro běžné fungování, obsahuje ve velkém množství i okurka, např. vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, vitamín C, vápník, železo, hořčík, draslík a zinek.

okurek pomůže od nateklých očí

Pomáhá proti zápachu z úst

Okurky mají antibakteriální účinky a pravidelné cumlání okurky vám může pomoci zbavit se bakterií způsobujících zápach z úst.

Na spáleniny: Neodhadnete-li v létě opalování a pobyt na sluníčku, sáhněte hned po okurce! Pomůže od spálenin i slunečního úpalu.

Na oteklé oči: Účinky okurky na oteklé oči jsou už dávno známé. Po probdělé noci stačí přiložit na pár minut na unavené či podrážděné oči plátky této zeleniny a za chvíli nikdo nepozná, že jste špatně spali.