Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jak na potravinové moly? Osvědčené rady a tipy

Jak na potravinové moly? Osvědčené rady a tipy

Potravinový mol neboli Zavíječ moučný, je větší než Mol šatní a na konci křídel má tmavé zbarvení. Kromě dospělého hmyzu se objevují i larvy. Nejčastějším útočištěm jsou pro ně sypké potraviny. Kde je najít a jak se jich zbavit? Tyhle rady vám pomohou.

Přečtěte si také

Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte
Jak poznat kvalitní hračku? Tohle svým dětem nekupujte

Potravinoví moli se objevují v mouce, krupici, strouhance, ovesných vločkách, müsli, rýži, těstovinách, luštěninách, oříšcích, piškotech, sušenkách, instantních polévkách, čokoládě, kakau, houbách i koření. Poznáte je podle jemných pavučinek. Všechny napadené potraviny vyhoďte!

Kde se objevují

Mol k vám může přiletět oknem, stupačkami i přes kuchyňskou digestoř. Zamořené potraviny si můžete přinést přímo z obchodu. Pokud hmyz odhalíte v nově zakoupené potravině, můžete produkt reklamovat. Dejte si pozor při dlouhodobém skladování potravin a uchovávejte je v uzavíratelných dózách. V přeplněné spíži se špatně udržuje přehled.

Larva mola

První pomoc

Nejprve je nutné provést důkladný úklid. Vykliďte celou spíž, skříně a police. Omyjte důkladně každý prostor. Zbavte se rozsypaného jídla, prachu i larev, které mohou být v rozích, skulinách i v dřevotřísce nebo v kuchyňských textiliích. Moli se umí prokousat skrz celofán i krabici, proto potraviny skladujte vždy v pevně uzavřených dózách. Ve skleněných snadno uvidíte jejich obsah. Přesypávejte do nich nově přinesené sypké potraviny přes jemné sítko, které zachytí případné larvy. Mouku a vločky můžete prohřát nasucho v troubě na plechu při 90 ˚C. Pomůže i mikrovlnná trouba nebo mrazák.

Mol

Přípravky proti molům

Můžete zakoupit chemické přípravky proti molům, které neobsahují insekticidy a najdete je i v letácích na Kupi.cz. Vybírejte ty, které fungují na bázi feromonů. Velmi praktické jsou lepící štítky, které umístěte do potravinové skříňky. Hmyz se přilepí a vy budete vědět, že se vám doma opět objevili moli. Můžete vsadit i na prostředky ověřené našimi babičkami a dát je do látkových pytlíčků do spíže. Molům nevoní hřebíček, pepř, bobkový list, chmel, levandule, cedrové dřevo, citrónová kůra a listy ořešáku. Do misek je můžete rozmístit i v kuchyni. Pak je třeba tyto odpuzovače pravidelně měnit, jakmile ztratí vůni. Můžete dát také do lahve s úzkým hrdlem pivo nebo jablečný ocet, který škůdce naláká a utopí se.