Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Jídlo v obchodech a restauracích na dovolené. Vyplatí se v Chorvatsku a Itálii "paštikařit"?

Jídlo v obchodech a restauracích na dovolené. Vyplatí se v Chorvatsku a Itálii "paštikařit"?

Z nejrůznějších srovnání vyplývá, že v České republice je oproti mnoha ostatním zemím celkově levněji. Protože je zde období, kdy lidé vyráží na cesty s rodinou do zahraničí, rozhodli jsme se podívat na zoubek tomu, v jakých případech se vám nákupy zásob vyplatí předem. Zároveň se dozvíte, jaké zboží můžete s klidem nakoupit až ve vybrané destinaci.

Přečtěte si také

Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte
Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte

Na kafe do Švýcarska nejezděte

Pokud se raději než u moře vydáváte v letních měsících na hory nebo k chladnějšímu pobřeží severských zemí, pak neočekávejte příznivý vliv na vaši peněženku. Skandinávské země či takové Švýcarsko mají obecně velmi vysokou životní úroveň, ale je potřeba si za ni dobře připlatit. I toho největšího závisláka na kofeinu možná přejde chuť na šálek kávy, když v Dánsku zjistí, že za mletou kávu v obchodě zaplatíte až dvojnásobek. Kilo brambor na Islandu nebo ve Švýcarsku vás vyjde na třikrát více než doma a podobně to dopadne i při pořizování dalších běžných potravin (kilogram chleba, jablek nebo balení 12 vajec).

Neřesti řešte doma

Jak už dávno zjistili němečtí turisté v pohraničí, ceny cigaret a alkoholu jsou v České republice mnohem nižší než jinde v Evropě. Poměr vysoké kvality a nízké ceny piva ostatně patří k našim národním stereotypům. Pro srovnání - ve velké Británii si objednáte půllitr piva za čtyřikrát tolik co u nás (kolem stovky oproti průměru 26 korun v našich končinách). Balíček cigaret vás přijde neskonale draze například v Irsku, kde za něj běžně dáte neuvěřitelných 280 korun (11 euro) na rozdíl od stovky za krabičku u nás. Ne, že by měli z obecně vysokých cen radost kuřáci kdekoliv na světě.

To, co je u nás někdy exotické a drahé, dokáže být jinde čerstvé, dostupné a levné

Pobaltí, Chorvatsko a Bulharsko, země zaslíbené

Podobné nebo nižší ceny najdeme v českými turisty oblíbených destinacích Chorvatsku a Bulharsku. Překvapivě nízko se ceny drží i ve státech Pobaltí, tedy Lotyšsku, Litvě a Estonsku. Bulharsko je jedna z mála zemí v Evropě, kde za nákup běžných potravin obecně zaplatíte méně než u nás. Rozdíl to není extrémní, ale mnoho milovníků slev v supermarketech by se zde vyřádilo. V Itálii zase nakoupíte kvalitní těstoviny a olivové oleje až o 25 % levněji.

Co s sebou do Chorvatska nemusíte brát?

Co se základních potravin týče, tak v Chorvatsku vás bochník chleba v místních prodejnách bude stát v přepočtu za 20 – 28 korun, zatímco třeba 10 dkg sýru do 25 Kč. Na podobnou částku vás vyjde i jeden litr mléka. Za kostku másla o hmotnosti 250 g dáte přibližně 40 korun, kilogram rýže pak stojí lehce pod 30 Kč. Pokud jde o pivo v obchodech, vyjde vás v přepočtu za zhruba dvacetikorunu. Také víno je tu levné, jedna láhev vás přijde na méně než 60 Kč. 200 gramů instantní kávy stojí v rozmezí 170 – 220 korun, zatímco balení šesti minerálek přibližně 50. Cigarety jsou zde ve srovnání s tuzemskými cenami o poznání přívětivější. Za jednu krabičku totiž zaplatí necelých 50 korun. Levná je ale rovněž drogerie.

Trendem v posledních letech je stěžování si na polské potraviny. Lze je tedy alespoň v samotném Polsku pořídit levněji? Platí to především o masných výrobcích, ale nakolik jim po nedávných událostech chcete věřit, záleží na vás. Jinak se ceny v Polsku pohybují většinou v podobných mantinelech jako u nás.

Restaurace již tak levné nejsou

Co se v Chorvatsku naopak prodraží, je návštěva některé z místních restaurací. A je v podstatě jedno, na jaké jídlo máte zrovna chuť. Dražší je v zásadě vše. Za těstoviny zaplatíte kolem 220 Kč a pokud dostanete chuť na rybu, v peněžence si připravte minimálně 500 Kč. 

Za levno ve stínu pyramid

Dovolená v Egyptě nebo Tunisu je snem mnoha lidí. Do karet těmto destinacím hrají také příznivé ceny běžných potravin. Zejména Egypt je v průměru znatelně levnější než Česko. Kilogram kuřecích prsou zde pořídíte za nějakých 78 korun, kilo banánů vás přijde na 12 korun a kompletní tříchodové menu ve slušné restauraci na velmi příjemných 173 korun. Stačí najít tu správnou last minute nabídku od cestovky a můžete si u pyramid užívat jako faraon.

Cestovatelské úspory

Obecně tedy platí, že ceny potravin jdou ruku v ruce s průměrnými platy a celkovou životní úrovní v dané destinaci. Největší rozdíly jsou pak u alkoholu, cigaret, sýrů a luxusního zboží jako kaviár či mořské plody. Ani s malým rozpočtem nemusíte do levnějších destinací vyrážet vybaveni konzervami. Naopak je příjemné zajít do místního supermarketu a objevit přímo na místě nové a zatím neochutnané produkty, které vás mohou příjemně překvapit cenou i chutí.