Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Rychlokurz šikovného manžela. 6 základních oprav v domácnosti, které musí zvládnout každý muž

Rychlokurz šikovného manžela. 6 základních oprav v domácnosti, které musí zvládnout každý muž

Potíže s koupenou, kuchyní nebo hlavními dveřmi se většinou objeví ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Volat na každý menší problém řemeslníka je však ztráta času i peněz, když si s opravářskými a kutilskými úkony dokážete poradit sami. S našim malým kurzem se naučíte 6 způsobů, jak doma rychle a snadno zajistíte bezproblémovou pohodu i krásnější prostředí.

Přečtěte si také

Nadýchané dýňové lívance pro výjimečná rána
Nadýchané dýňové lívance pro výjimečná rána

Nadýchané dýňové lívance pro výjimečná rána

1) Kapající kohoutek

Otravně kapající kohoutek naznačuje, že v pákové baterii praskla tzv. kartuš. Problém tedy vyřešíte její výměnou. Nákup náhradní kartuše vás přijde na nějakých 200 korun a k opravě vám kromě ní bude stačit plochý šroubovák, nástrčný klíč a 3mm inbusový klíč. Nejdříve vypněte hlavní přívod vody a poté vypusťte přebytečnou vodu z kohoutku. Odstraňte kryt plochým šroubovákem a inbusovým klíčem uvolněte šroub. Odstraňte páku a uvolněte matici kartuše. Tu pak vysuňte a vložte dovnitř kartuš novou. Vše zpátky zašroubujte a je hotovo!

2) Výměna sprchové hlavice a hadice

Tady se nejedná o vůbec žádnou sprchovou vědu. Místo narušené hlavice či stříkající hadice si kupte příslušenství nové. Hadici opatrně odšroubujte u kohoutku i hlavice klíčem nebo kleštěmi (dávejte při tom pozor na škrábance) a zpátky našroubujte tu novou. Hlavici jednoduše odšroubujete od hadice a vyměníte. Pro jistotu si do obchodu starou hadici nebo hlavici vezměte pro porovnání. Velikosti by ale měly být standardizované.

3) Protékající záchod

Protékajícím záchodem letí z domu voda i peníze. Hlavní příčinou je většinou těsnění zanesené nečistotami a vodním kamenem. K vyřešení protékajícího záchodu tedy velmi často stačí součásti těsnění vyjmout a důkladně očistit. Nejprve vypněte přívod vody a pak spláchněte, aby se z nádržky dostala pryč všechna voda. Odstraňte kryt nádržky a opatrně vyjměte plovák. Vše pak důkladně omyjte a zbavte nánosu vodního kamene. Existují na to čistící prostředky. Pokud je nějaká součástka poškozená, pak přece jenom zavolejte odborníka.

Na jednoduché opravy stačí základní nářadí

4) Uvolnění odpadu

Ucpaný záchod a dřez není nic radostného. Když nepomůže pumpování gumovým zvonem, je na čase si zahrát na chemiky. Stačit k tomu ale budou zásoby, které má doma skoro každý. Vezměte kypřící prášek nebo jedlou sodu a zalijte je horkou vodou, případně octem. Dávejte si velký pozor na oči a ruce, prská to a hrozí vám poranění. Když nepomůže ani bublavá směs, sežeňte si instalatérské péro (pružinu) na odpad.

5) Připevněte obraz na zeď

Klasikou je hřebík a kladivo, ale pokud nechcete vytloukat díry do stěny, nemusíte tím nutně přijít o vizuální požitek z obrazu. Místo hřebíku použijte samolepící háčky nebo oboustranné samolepící proužky určené na zdi. Hotovo. Pro vyrovnání se bude hodit vodováha, případně aplikace v chytrém mobilu.

nářadí pro kutila

6) Výměna zámku

Výměnou zámku se většinou myslí výměna cylindrické vložky. Po otevření dveří stačí odšroubovat z boku hlavu šroubu vložky, potom pootočit klíčem a vložku vyjmout. Vezměte si ji s sebou do obchodu, abyste našli ten správný typ nové vložky. Novou jednoduše zasunete do dveří, zkontrolujete, že nijak nepřečuhuje, zašroubujete ji a opět je vše vyřešeno.

Jak vidíte, mnoho oprav v domácnosti zvládnete pouze díky pár radám a se základním nářadím. Důležité je hlavně vše dělat hezky v klidu. Opravy neodkládejte.