Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Znáte tradiční léčivé recepty našich babiček? Jak vyléčit chřipku za den

Znáte tradiční léčivé recepty našich babiček? Jak vyléčit chřipku za den

Rýma, kašel, bolest hlavy, všichni tyto příznaky známe. Lze se jich ale velice snadno a v krátkém čase zbavit, a to jen za pomoci několika surovin připravených podle osvědčených receptů, které znaly již naše babičky.

Přečtěte si také

Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte
Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte

Tymián jako základ domácí lékárničky

Tymián je nejen skvělým kořením, ale také přírodním léčebným prostředkem, který v okamžiku zvrátí příznaky chřipky a nachlazení. Jeho hlavní účinek tkví v pozitivním vlivu na sliznici dýchacích cest, respirační orgány a na hlasivky. Není tedy divu, že se využívá především k potlačení zánětu průdušek, k léčbě dráždivého kašle a sípání.

Čerstvý tymián je léčivá bylinka, která oddaluje příznaky nachlazení.

Z tymiánu lze připravit čaj, koupel, a dokonce i domácí tymiánové kapky. Pro uvolnění dýchacích cest je však nejvýhodnější připravit tymiánovou inhalaci, která je vhodná jak pro dospělé, tak i děti. A ač se může napařování na první pohled zdát jako přežitek dřívější doby, mnozí odborníci jej doporučují i dnes jako doplňkovou léčebnou metodu, kterou jakmile vyzkoušíte, sami pochopíte proč.

Tip: Tymiánová inhalace

Pro přípravu inhalace budete potřebovat větší hrnec, ručník a sušený či čerstvý tymián. Nejdříve do hrnce nalijte litr vody a přiveďte jej k varu. Poté do hrnce vhoďte hrst čerstvého tymiánu či dvě polévkové lžíce sušeného a ponechte minutu vařit. Po minutě hrnec odstavte a nechte bylinky krátce louhovat. Inhalaci provádějte z dostatečné vzdálenosti nakloněním nad hrnec a s přikrytím hlavy ručníkem tak, aby nedocházelo k přílišnému úniku páry. Správná inhalace by měla trvat u dospělých deset minut, u dětí pouze pět.

Cibule je výborná na obklady při chřipkách

Cibule nepatří pouze do guláše

Při vaření se bez cibule téměř neobejdeme, totéž by mělo ale platit i ve chvíli, kdy bojujeme s chřipkou. Cibule totiž obsahuje tělu prospěšné látky, které napomáhají uvolňovat hlen a ucpaný nos. Kromě toho je výborná při bolestech v krku a kašli. Proti těmto neduhům je učiněným zázrakem cibulový obklad, který lze snadno použít i při bolestech hlavy. Stručně a jednoduše: Cibule je užitečná při všech projevech chřipky a nachlazení. A právě tam, kde vás nejvíce bolí, přiložíte cibulový obklad připravený podle následující osvědčené receptury našich babiček.

Tip: Cibulový obklad

Na cibulový obklad budete potřebovat utěrku a 1-2 větší cibule. Počet cibulí záleží především na tom, kam budete obklad přikládat. V případě bolesti hlavy se obklad aplikuje na zátylek a postačí vám na něj pouze jedna cibule. Při přikládání na hrudník či kolem krku bude samozřejmě potřeba cibule více.

Nejdříve ji na prkénku pokrájejte a poté ji společně s lžící vody vhoďte do hrnce, kde ji nechte podusit. Až ztratí svůj typický zápach rovnoměrně ji rozvrstvěte na rozloženou utěrku, kterou následně přehněte a vytvořte jakousi šálu. Tu rovnou přikládejte na krk a ponechte působit minimálně hodinu.

Horké mléko s česnekem, je ideální lék na chřipku

Česnekové mléko – zázrak darovaný našimi babičkami

Česnekové mléko patří mezi tradiční recepty, které na příznaky chřipky fungují dodnes. Připravit ho lze snadno a poměrně rychle. Potřebovat budete několik stroužků oloupaného a rozmačkaného česneku, který vhoďte do hrnce s mlékem a vodou. Vody se používá poloviční množství než mléka. Směs přiveďte k varu a poté ji vařte na mírném ohni, dokud se část mléka neodpaří. Takto připravené mléko popíjejte v průběhu dne nejlépe teplé.