Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Pivo se vaří i z banánů a vypijeme ho přes 140 litrů ročně! Co jste o pivu (ne)slyšeli

Pivo se vaří i z banánů a vypijeme ho přes 140 litrů ročně! Co jste o pivu (ne)slyšeli

Pivo patří mezi nejoblíbenější české nápoje. Jeho obliba se tak rozmohla, že můžeme narazit na ovocné či nealkoholické varianty. Přinášíme vám přehled zajímavostí, které jste o pivu rozhodně netušili!

Přečtěte si také

Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte
Kupujete výrobky privátních značek obchodů? Jejich kvalita roste, výrobce ale většinou nedohledáte

I pivo má svůj odstín!

Pivo se dělí na čtyři kategorie, kdy můžeme mluvit o rozlišení podle barvy. 

 • světlé
 • polotmavé
 • tmavé
 • řezané

Co ovlivňuje barvu?

Záleží na použitém sladu. Světlé pivo pochází ze světlého sladu. Polotmavé pivo je pestřejší. Obsahuje tmavé a karamelové slady a směsi barevného světlého sladu. Tmavé pivo tvoří tmavý slad. Řezané pivo se pyšní kombinací obojího. Vyrábí se stáčením tmavého i světlého sladu do jedné nádoby.

Výčepní pivo

Výčepní pivo se pozná nízkým stupněm alkoholu. Patří sem piva z ječných sladů s 8 až 10 % hmotnosti EPM. Můžeme jmenovat Krušovice, Gambrinus, Starobrno nebo Budweiser Budvar. Většina výčepních piv má sladkou chuť a nevyznačují se přílišnou hořkostí.

Tip

Ve slevě je právě pivo světlé výčepní Gambrinus 10°. Hypermarket Albert ho nabízí za 9,90 Kč a to až do úterý 18. června!

Ležáky

Ležáky pocházejí z ječných sladů. Spadají sem piva tzv. “jedenáctky” a “dvanáctky”. Čili piva se stupňovitostí 11 a 12 % hmotnosti EPM. V této kategorii si pochutnáme na pivech jako je Pilsner Urquell, Krakonoš, Kozel, Zlatopramen a mnohých dalších. Ležáky se vyznačují mnohem rozmanitější chutí! Setkáváme se se silnou chmelovou chutí, hořkostí nebo naopak příjemně sladkým nádechem.

Tip

Objevili jsme pivo v akci, které vám jistě zachutná. Světlý ležák Zlatopramen 11° zakoupíte v prodejnách Albert za 9,90 Kč. Sleva končí v úterý 18. 6. Máte raději Plzeňský prazdroj? Pak vás potěšíme! Ve slevě je též pivo Pilsner Urquell! Prodejny Kaufland jej nabízejí za 19,90 Kč a to až do úterý 18. června. 

ročně vypijeme nejvíce piva na světě

Speciály

Mezi speciální piva patří ta, která přesahují 13 % hmotnosti EPM. Pocházejí z ječných sladů a můžeme je zaznamenat u značky Krakonoš. Ta pravidelně každé Vánoce a Velikonoce vydává svoje speciální “čtrnáctky”. Někomu naopak toto pivo nechutná, protože je příliš hořké.

Nealkoholická piva

Patří sem piva s podílem alkoholu nejvýše o,5 % hmotnosti EPM. Tato piva jsou povolena řidičům a je bezpečné je pít před řízením. Ovšem pozor! Při větším množství těchto piv je diskutabilní, zda nám hladina alkoholu v krvi lehce nestoupne. Známou se svými nealkoholickými pivy stala značka Birell.

Ochucená a ovocná piva

Ovocná piva si získávají stále větší oblibu. Při jejich zavedení na trh v České republice byl dokonce jejich prodej vyšší než u běžných piv! Podíl alkoholu nesmí překročit 10 % celkového objemu. Avšak většina radlerů má obsah alkoholu maximálně 2,5 % hmotnosti EPM. Počet příchutí stále roste. Jmenujme například piva citronová, bezinková, třešňová, jablečná nebo zázvorová.

Tip z Kupi.cz 

Zjistili jsme, že nealkoholické ochucené pivo Radler od značky Zlatopramen je právě ve slevě. Vychutnejte si ho za pouhých 13,90 Kč Pozor! Akce končí v úterý 18. 6.

Věděli jste, že...

 • nejhledanější položkou na online hlídači cen Kupi.cz je pivo?
 • patronem českého piva je Svatý Václav?
 • od roku 2010 české pivo patří mezi Sedm divů Česka?
 • v České republice je největší průměrná spotřeba piva na světě? Jedná se o 140 litrů na osobu ročně!
 • 90 % českých piv je plzeňského typu?
 • Argentina má pro své politické strany vlastní značky piva?
 • ve starověkém Egyptě bylo pivo platnou národní měnou?
 • nejsilnější pivo na světě obsahuje celých 67,5 % alkoholu?
 • v Africe mají vlastní pivo, které se vaří z banánů? Říká se mu Raha.
 • v Amsterdamu čistí ulice alkoholici? Platí je pivem!
 • Rusko nepovažuje pivo za alkoholický nápoj od roku 2013?
 • nejstarší pivo vymysleli Sumerové? Je staré přes 4 000 let!